Get Adobe Flash player

DSC_0130 (Kopiowanie)

Z tradycją w nowoczesność – Dni Techniki 2016

Dni Techniki wpisały się już na stałe do kalendarza wydarzeń Zespołu Szkół jak również miasta i powiatu. Tegoroczna, trzecia już edycja,  przypadła na 5 i 6 kwietnia i przebiegła pod hasłem:  Z tradycją w nowoczesność. Wszyscy pasjonaci techniki i zwolennicy nowych rozwiązań z pewnością nie zawiedli się. Na nasze zaproszenie odpowiedziało wiele firm z branży budowlanej, mechatronicznej, czy sanitarnej.

Firma Solid Expert zaprezentowała swój najnowszy produkt i trend rozwojowy – oprogramowanie PDM Solid Works – cenne do zarządzania plikami przechowywanymi  w komputerach czy serwerach,  zwłaszcza jeśli pracuje na nich wiele osób.  Wykład poświęcony tej tematyce spotkał się z dużym zainteresowaniem odwiedzających oraz uczniów naszej szkoły, którzy zadawali wiele pytań. Na gimnazjalistach  duże wrażenie zrobiły też  roboty mobilne oraz drukarka 3D, które prezentowane były przez  pana Artura Grochowskiego – właściciela firmy Mechatronik. Pan Artur  w trakcie swojego wykładu w  bardzo ciekawy sposób mówił o  współczesnej automatyce i innych produktach firmy. Gościła u nas również Firma ASTOR – jedna z wiodących w dziedzinie automatyki i robotyki, której robot rozdawał lizaki. Firma STERMAG z Wrocławia zaprezentowała  z kolei nowości z dziedziny automatyki dedykowane dla edukacji.

Dużą atrakcją stało się mobilne laboratorium grupy De Dietrich- lidera w produkcji pomp ciepła oraz nowatorskich rozwiązań i usług związanych z ogrzewnictwem i ciepłą wodą użytkową. Zwiedzający dzięki niemu mogli poznać zasady funkcjonowania tych urządzeń, tajniki montażu, a nawet wziąć udział w wykładzie i szkoleniu  prowadzonych przez profesjonalistów i zakończonych uzyskaniem certyfikatu.

Przedstawiciele firm Rothenberger, TECE i  WILO zaprezentowali  natomiast różne systemy z zakresu techniki sanitarnej, grzewczej i odnawialnych źródeł energii.

Niezwykle interesujące były także stoiska przygotowane przez naszych lokalnych przedsiębiorców, u których mogą kształcić się uczniowie Staszicówki. Duże wrażenie zrobiły na gościach ciekawe wyroby Huty Szkła Gospodarczego Pana Tadeusza Wrześniaka.

Urządzenia do cięcia i kształtowania blach oraz systemy montażu pokryć dachowych i termoizolacji zaprezentowane przez przedstawicieli Balkaru na pewno zachęciły wielu młodych ludzi do związania swojej przyszłości z tym kierunkiem kształcenia.

Jak co roku obecni byli także pracownicy Zakładu Gospodarki Odpadów Komunalnych w Rzędowie oraz Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej, którzy przygotowali tym razem prezentację i wykład na temat właściwego gospodarowania odpadami.

Wśród wystawców nie zabrakło również stoisk przygotowanych przez uczniów i nauczycieli Staszicówki i CKP. Na jednym ze stoisk uczniowie Zespołu Szkół przedstawili swoje doświadczenia  i efekty odbytych praktyk zagranicznych w ramach projektów unijnych, które już od lat wpisują się w program kształcenia szkoły.  Na innych stoiskach uczniowie prezentowali układy automatyki oraz  zasady funkcjonowania różnych systemów mechatronicznych i motoryzacyjnych , na których pracują w trakcie zajęć dydaktycznych. Prezentowali m.in. programowalnego robota LEGO MINDSTORMS – którego każdy zwiedzający mógł  samodzielnie zaprogramować,  wykorzystując tablicę interaktywną.

Widzowie mogli również zobaczyć efekty pracy uczniów w postaci wykonanych na zajęciach praktycznych gazonów i innych wyrobów budowlanych.

Nowością tegorocznej edycji Dni Techniki był cykl wykładów przygotowanych przez zaproszone przedsiębiorstwa,  w których wzięli udział zarówno nasi uczniowie, jak i osoby zainteresowane z terenu powiatu.

Zgodnie z hasłem tej edycji:  Z tradycją w nowoczesność atrakcją była wystawa pojazdów zabytkowych i motocykli. Dzięki uprzejmości panów  Adama Wawrzkiewicza, Krzysztofa Nowaka, Ryszarda Ziarno i  Cezarego Kaczmarczyka goście mogli bliżej przyjrzeć się zabytkowej Warszawie, Mercedesowi,  BMW,  czy cieszącym się dużą popularnością motocyklom Junak, WFM,  WSK, AVO, IŻ.

Nowością tegorocznych Dni Techniki był  też kącik doradztwa zawodowego, gdzie młodzi ludzie mogli poznać tajniki zawodów i profili ofertowych przez nasze placówki.

Atrakcyjny program i dobra sława poprzednich edycji Dni Techniki przyciągnęły do Zespołu Szkół tłumy odwiedzających. Wśród wizytujących nie zabrakło oczywiście przedstawicieli władz oświatowych z panem kuratorem Kazimierzem Mądzikiem na czele, a także reprezentantów władz powiatowych z panem starostą Michałem Skotnickim i  wicestarostą Tomaszem Fąfarą  oraz  miejskich z panem burmistrzem Leszkiem Kopciem i panią wiceburmistrz Ewą Kondek.

Odwiedzili nas  ponadto Przewodniczący Rady Powiatu Damian Sierant, członek zarządu  Jerzy Chudy oraz radni. Gościli również Burmistrz Osieka Rafał Łysiak, wójt Rytwian Grzegorz Forkasiewicz i wójt Oleśnicy Leszek Juda.

Wyjątkowo licznie w tym roku odwiedzili nas gimnazjaliści ze szkół z terenu całego powiatu. Mogli oni nie tylko zwiedzić wystawę, ale przede wszystkim zapoznać się z naszą bogatą ofertą edukacyjną  i zwiedzić wszystkie obiekty Zespołu Szkół .

Pobyt gościom umilał występ szkolnego zespołu muzycznego Staszicówka Band pod kierownictwem pana Andrzeja Stawińskiego.

Dni Techniki 2016 należy zaliczyć więc do udanych wydarzeń z życia naszej szkoły. Zdjęcia z imprezy udostępnione zostały przez Dyrekcję CKP.

DSC_0064 (Kopiowanie)

DSC_0067 (Kopiowanie)

DSC_0083 (Kopiowanie)

DSC_0098 (Kopiowanie)

DSC_0102 (Kopiowanie)

DSC_0119 (Kopiowanie)

DSC_0179 (Kopiowanie)