101. rocznica odzyskania niepodległości w Staszicówce

11 listopada to ważna kartka w kalendarzu każdego Polaka. To dzień, w którym świętujemy odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. To dzień, w którym zastanawiamy się nie tylko nad historią, ale teraźniejszością
i przyszłością naszego narodu. To dzień, w którym odbywają się różne wydarzenia patriotyczne- msze św. za ojczyznę, akademie, koncerty itp..

Niemalże w przeddzień tych uroczystości 8 listopada 2019 roku w auli Zespołu Szkół zgromadziła się młodzież Staszicówki wraz z dyrekcją i nauczycielami, by wspólnie celebrować 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Dekoracja auli w tym dniu miała bardzo wymowny charakter – tworzyły ją bowiem  symbole narodowe –godło i flaga oraz wyjątkowy obraz pt.: Zasłużeni dla Polski – całość została podkreślona biało-czerwonym oświetleniem.

Spotkanie otworzyło uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego
o  symbolicznej godzinie 11.11.  – włączyliśmy się więc w ogólnopolską akcję Szkoła do Hymnu. Melodię Mazurka Dąbrowskiego zagrał zespół Staszicówka Band pod batutą pana Andrzeja Stawińskiego. W trakcie widowiska młodzież, wykorzystując różne formy artystycznego wyrazu- literaturę, teatr, taniec, śpiew i muzykę, odniosła się do najważniejszych wydarzeń i towarzyszących im nastrojów, które odcisnęły piętno na życiu Polaków – nie tylko powstańców czy żołnierzy, ale też ich matek, narzeczonych czy żon. Widzowie zwrócili szczególną uwagę na rozgrywający się na scenie  teatr cieni obrazujący patriotyzm Polek i Polaków i cenę, jaką przyszło zapłacić wielu rodzinom za wolność ojczyzny. Duże wrażenie na publiczności zrobiły też recytacje młodych aktorów czy widowiskowe układy taneczne z biało-czerwonymi szarfami
i flagami. W trakcie przedstawienia nie zabrakło również pieśni patriotycznych. Rotę czy Przybyli ułani wykonał chór uczniowski natomiast składankę legionową w nowej ciekawej aranżacji zespół Staszicówka Band. Reżyserami spektaklu byli nauczyciele pani Anna Banaś,  pan Andrzej Stawiński i ksiądz Sylwester Gaweł.

Wydarzenie to potwierdziło, że młodzież Zespołu Szkół wie, czym jest współczesny patriotyzm. Niezwykłe zaangażowanie, z jakim występowali aktorzy i koncentracja widzów były potwierdzeniem ich świadomej i dojrzałej postawy Polaka. GALERIA ZDJĘĆ Z UROCZYSTOŚCI

Posted in Dla rodziców, Dla uczniów, Poezja i sztuka, Wydarzenia bieżące.