Witam. Proszę sprawdzić zeszyt przedmiotowy i ewentualnie uzupełnić brakujące rysunki. W ramach ćwiczeń proszę przypomnieć sobie następujące tematy:
1.Rodzaje linii rysunkowych i ich praktyczne zastosowanie.
2.Podstawowe konstrukcje geometryczne.
3.Metody rzutowania.
Ćwiczenie: Dwa prostopadłościany o dowolnych wymiarach położone na sobie tworzą literę T. Narysuj je w rzucie aksonometrycznym w dowolnym układzie.
31.03.2020
Przypominamy sobie temat związany z wymiarowaniem rysunków. Zdjęcie przedstawia prawidłowo i nieprawidłowo zwymiarowany rysunek. Opisz jakie błędy popełnij autor pierwszego rysunku podczas wymiarowania go. Pracę do końca tygodnia prześlij na adres naukaonline@o2.pl
14.04.2020
Proszę o przesledzenie prezentacji. Nowy temat dotyczy tolerancji i pasowań. Sporo informacji na ten temat znajdziecie w książce do przedmiotu PKM. Pozdrawiam.
21.04.2020
Jeżeli przeczytaliście dokładnie wiadomości dotyczące tolerancji i pasowań, to na pewno zauważyliście dwa ważne zdania: Tolerancja nigdy nie może być ujemna i drugie zdanie-pasowanie jest wtedy pasowaniem, jeżeli wymiar nominalny wałka i otworu są takie same. Proszę przemyśleć dokładnie te zdania. W podręczniku podane są przykłady rozkładu pól tolerancji na tle linii zerowej. Proszę narysować, obierając odpowiednią podziałkę rozkłady pól dla następujących przykładów:1. es=0,4 ei=0,2 2. es=-0,2 ei=-0,4 3. es=0 ei=-0,4 Wymiar nominalny dla wszystkich przykładów jest taki sam i wynosi N=50 Pracę wysyłamy na wcześniej podany adres.
22.04.2020
W związku z pytaniami dotyczącymi zadania rozwiązałem przykład, który powinien pomóc. Proszę zerknąć na rysunek techniczny kl.1TSP
27.04.2020
Temat:Tolerowanie kształtu,kierunku,położenia i bicia.
W książce do PKM w tabelach podane są symbole poszczególnych tolerancji. Proszę przerysować je do zeszytu.
Praca do wysłania: Znajdź rysunkowe przykłady zastosowania w/w tolerancji. Narysuj po jednym przykładzie, czyli cztery rysunki i opisz je.
06.05.2020
Tematy z przedmiotu PKM i rysunku technicznego są z tego samego działu.
Przerysuj rysunek pierwszy przedstawiający pełne oznaczenie chropowatości zastępując symbole literowe konkretnymi wartościami liczbowymi i wyrazami.Pracę wyślij na znany adres.
12.05.2020
Temat: Oznaczanie obróbki cieplnej i powłok ochronnych.
Przedmioty hartowane ,niklowane , nawęglane itp. na rysunkach są odpowiednio oznaczane. Znajdź przykłady oznaczeń , wykonaj prosty rysunek przedmiotu pokrytego dowolną warstwą ochronną. Prace wyślij na maila.
19.05.2020
Temat:Rysunki połączeń części maszyn.
Z przedmiotu PKM poznaliście różne metody połączeniowe. Poznamy teraz rysunkowo poszczególne połączenia.
1.Połączenia lutowane i klejone.
Połączenia te rysujemy i oznaczamy bardzo podobnie. Zadaniem waszym jest przerysowanie do zeszytu widoczne przykłady rysunkowe. Do wysłania natomiast jest opisanie oznaczeń przedstawionych na czerwono na rysunkach.