Witam. W ramach ćwiczeń proszę przypomnieć sobie następujące tematy:
1.Rodzaje linii rysunkowych i ich praktyczne zastosowanie.
2.Podstawowe konstrukcje geometryczne.
3.Metody rzutowania.
Ćwiczenie: Narysuj dwa prostopadłościany o dowolnych wymiarach położone na sobie tak aby tworzyły literę T. Prace wykonaj w zeszycie przedmiotowym.
31.03.2020
Przypominamy sobie temat związany z wymiarowaniem rysunków. Widzimy prawidłowo i nieprawidłowo zwymiarowany rysunek. Opisz, jakie błędy są popełnione na rysunku ,a’. Pracę do końca tygodnia wyślij na adres naukaonline@o2.pl
14.04.2020
Proszę o dokładne przeanalizowanie prezentacji. Dodatkowe informacje na ten temat znajdziecie w podreczniku do przedmiotu PKM. Pozdrawiam.
21.04.2020
Trochę popracujemy z tematem tolerancje i pasowania.
Do zapamiętania dwa ważne zdania: Tolerancja nigdy nie może być ujemna. Obliczając wartość tolerancji wynik zawsze musi być dodatni. Przykład :N=50 ,ES=0,40 ,EI= 0,10 T=ES-EI=0,40-0,10=0,30 Wynik dodatni, jest wszystko OK. Inny przykład: N=50 ES=-0,20 ,EI=-0,40 T=ES-EI Popełniając błąd w zapisie T=-0,20-0,40=-0,60 Tolerancja wyszła ujemna. Zawsze trzeba sprawdzić gdzie jest błąd. Poprawnie powinno być T=-0,20-(-0,40)=-0,20+0.40=0,20
Drugie ważne zdanie: Pasowanie jest wtedy pasowaniem, jeżeli wymiar nominalny walka i otworu są takie same. Tworząc pasowanie pamiętajmy,że zmieniamy tylko odchyłki, a wymiar nominalny jest wspólny dla wałka i otworu.
Zadanie do przesłania: W podręczniku do PKM w dziale tolerancje i pasowania pokazany jest rozkład pól tolerancji na tle linii zerowej. Proszę narysować pola tolerancji na tle linii zerowej dla następujących przykładów:
1.ES=0,2 EI=0,1 2.ES=0 EI=-0,2 3,ES=0,2 EI=-0,2 Wymiar nominalny dla wszystkich przykładów jest taki sam i wynosi N=40 22.04.2020
Podpowiedź do zadania.
Wymiar nominalny, npN=40 jest na rysunku linią zerową. Jeżeli mamy wykonać np. wałek o średnicy 40 mm z odchyłką górną +0,4, odchyłką dolną -0,2, to górny wymiar graniczny będzie wynosił B=N+es=40+0,4=40,4 Dolny wymiar graniczny będzie wynosił A=N+ei=40+(-0,2)=39,8
Na rysunku wszystko co jest większe od wymiaru nominalnego jest rysowane nad linią zerową, czyli ze znakiem +. Wszystko,co jest mniejsze od wymiaru nominalnego jest ujemne i rysowane pod linią zerową.
Aby prawidłowo wykonać rysunek, należy obrać skalę, np. 1 cm=0,1 Wymiary odmierzamy od linii zerowej.
Rysunek jest wykonany dla obu dodatnich odchyłek, wiec obie linie EI i ES są nad linią zerową. Wymiary prostokąta symbolizującego pole tolerancji są dowolne. Ważne są tylko dwie linie, ES i EI pisane z dużej litery dla otworu i es i ei pisane z małej litery dla wałka. One muszą byc narysowane w podziałce.
27.04.2020
Temat: Tolerowanie kształtu,kierunku,położenia i bicia.
W podręczniku do PKM w tabelach podane są symbole kształtu, kierunku , położenia i bicia. Proszę przerysować je do zeszytu.
Praca do wysłania: Narysuj po jednym przykładzie zastosowania poszczególnych tolerancji( przykłady w podręczniku do PKM)
06.05.2020
Temat: Symbole graficzne chropowatości.
Zdjęcie przedstawia symbole chropowatości .Widzimy, że chropowatość powierzchni możemy uzyskać różnymi sposobami. Rysunek u samej góry przedstawia pełne oznaczenie chropowatości. Uzupełnij go , zastepując poszczególne litery praktycznymi przykładami. Podpowiedź w książce do PKM i każdej książce do rysunku technicznego. Prace przeslij na znany adres.
12.05.2020
Temat:Oznaczenia obróbki cieplnej i powłok ochronnych.
Przedmioty poddawane np.hartowaniu czy chromowaniu na rysunkach są odpowiednio oznaczane. Wykonaj i wyślij rysunek przedmiotu, który ma być zahartowany w całości lub chromowany na pewnym odcinku.
19.05.2020
Temat:Rysunki różnych połączeń.
Z budowy pojazdów wiemy, ze części maszyn możemy łączyć metodami rozłącznymi i nierozłącznymi. Umiejętność czytania rysunku technicznego jest niezbędna w pracy dla ucznia szkoły technicznej.
1.Połączenia lutowane i klejone.
Zadaniem waszym jest przerysować do zeszytu przykłady połączeń lutowanych i klejonych. Do wysłania natomiast jest rozszyfrowanie oznaczeń które widzimy na rysunku w kolorze czerwonym.