W roku szkolnym 2024/25 uczniowie klas trzecich technikum o profilu technik elektryk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechanik i technik spawalnictwa w Zespole Szkół im. S. Staszica będą odbywać miesięczne praktyki zawodowe w Hiszpanii. „Innowacyjne praktyki zawodowe kluczem do sukcesu na europejskim rynku pracy” to projekt finansowany ze środków Unii Europejskiej.
Główne cele projektu:
- Podniesienie jakości nauczania przedmiotów zawodowych, pogłębianie wiedzy i umiejętności dotyczących nowych technologii, rozwiązań organizacyjnych i technicznych.
- Poprawa umiejętności posługiwania się językiem angielskim i wzmocnienie znajomości języka obcego branżowego, który jest wymagany na europejskim rynku pracy.
- Poprawa zdolności interpersonalnych, kształtowanie postaw tolerancji i otwartości wobec różnic kulturowych, etnicznych, religijnych, personalnych oraz umiejętności pracy zespołowej
- Uznawanie i poświadczenie umiejętności i kwalifikacji dokumentami w tym Europass Mobilność, czyli europejskie ramy odniesienia na rzecz zapewnienia jakości w kształceniu i szkoleniu zawodowym ECVET.
Dodatkowe cele projektu :
- Zdobycie doświadczenia zawodowego w zagranicznej organizacji,
- Poznanie specyfiki danej branży, systemu i organizacji pracy poza granicami Polski, zapoznanie się z innowacyjnymi narzędziami i rozwiązaniami zawodowymi,
- Obserwacja dobrych praktyk,
- Lepsze dopasowanie kompetencji zawodowych do wymagań polskich i zagranicznych pracodawców,
- Rozwój kontaktów zawodowych, nawiązanie współpracy z firmami, w których będą odbywać się praktyki,
- Rozwój kompetencji międzykulturowych
- Poznanie kultury hiszpańskiej, lokalnych tradycji, kuchni, poszerzenie informacji o kraju,
- Większe zrozumienie dla różnorodności kulturowej, wykształcenie postawy tolerancji i otwartości,
- Wzrost pewności siebie, wyższe poczucie własnej wartości,
- Poprawa umiejętności pracy w zespole,
- Większa otwartość na mobilność zawodową wśród młodych ludzi.
Uczniowie przed mobilnością będą uczestniczyć w zajęciach organizacyjnych, językowych, pedagogicznych, kulturowych oraz TIK z elementami doradztwa zawodowego.
Autorami i koordynatorami projektu jest pani mgr Barbara Kostępska i pani mgr inż. Maria Usowska. Całkowity koszt dofinansowania projektu „Innowacyjne praktyki zawodowe kluczem do sukcesu na europejskim rynku pracy” to kwota: 168 879,07 PLN.
Tekst : Maria Usowska