Eksperci od ziemiaństwa w Staszicówce

W piątek 3 czerwca 2022 roku odbył się finał ogólnopolskiego konkursu na temat ziemiaństwa i jego roli w społeczeństwie polskim. Tegoroczne  hasło przewodnie prac i prezentacji brzmiało: „Bądźcie nadal Apostołami narodu! Ziemianie jako sąsiedzi- kulturotwórcza rola dworów polskich w latach 1918-1945”. Organizatorzy konkursu – Instytut Pamięci Narodowej wraz z Polskim Towarzystwem Ziemiańskim – od lat za cel stawiają sobie nie tylko przywracanie pamięci o  roli społecznej, politycznej i kulturalnej ziemian, poznawanie i utrwalanie ich wartości etycznych jako wartości aktualnych i pożądanych dla współczesnego społeczeństwa, ale przede wszystkim rozwijanie pasji badawczej uczniów i kształtowanie umiejętności poszukiwania i krytycznego podejścia do informacji.
W tym roku wszystkich finalistów i ich opiekunów  iście po ziemiańsku przyjęli Państwo Marta i Michał Smoczyńscy – właściciele Nowego Dworu w Goszycach.

Oczywiście wśród uczestników konkursu nie mogło zabraknąć uczniów Staszicówki. Dwie nasze uczennice Julia Śmist z I LO i Karolina Adamczyk z III technikum budownictwa pozytywnie przeszły eliminacje wojewódzkie i obydwie zakwalifikowały się do finału konkursu. Na ostatnim etapie eliminacji ogólnopolskich należało nie tylko obronić swoją pracę i ocenić materiał źródłowy, ale przede wszystkim wykazać się wiedzą,  odpowiadając  na pytania komisji.  Na tym etapie nasze  obydwie uczennice także  znalazły się w ścisłej czołówce laureatów.

Karolina ze swoją pracą i wiadomościami na temat życia rodzin ziemiańskich w międzywojniu okazała się bezkonkurencyjna-  zajęła I miejsce w Polsce. Karolina swoją przyszłość wiąże z budownictwem i kształci się w tym kierunku, ale jest też pasjonatką ziemiaństwa. Ma nie tylko rozległą wiedzę z historii, ale przede wszystkim przeczytała wiele pamiętników ziemian, które uzupełniły  jej wiadomości na temat obyczajów, wartości i ideałów, które przyświecały ich reprezentantom. W  ubiegłym roku szkolnym też brała udział w tym konkursie, wtedy zajęła II miejsce –  w tym roku poprawiła więc swój wynik. Mamy nadzieję, że w klasie maturalnej znajdzie też czas na konkurs o ziemiaństwie. Z pewnością zadba o to pani Joanna Gąsior, która jest opiekunem naukowym Karoliny.

Julia Śmist z I LO  jest uczennicą o szerokich zainteresowaniach humanistycznych i swoją przygodę z konkursem rozpoczęła w tym roku pod kierunkiem pani Anny Banaś. W tym roku też do swojej listy  ulubionych lektur dopisała pamiętniki i wspomnienia.  Ona z kolei po przeanalizowaniu źródeł historycznych postanowiła bliżej przyjrzeć się jednej z okolicznych rodzin ziemiańskich- Karskim z Włostowa i omówić ich relacje z bliższymi i dalszymi sąsiadami. Zrobiła to wyjątkowo rzetelnie i wnikliwie, bo została laureatką III miejsca w Polsce, więc  jej stosunkowo krótka znajomość z ziemiaństwem już zaowocowała ogromnym  sukcesem  i wierzymy, że w kolejnym roku także zostanie laureatką tego prestiżowego konkursu.

Dziewczyny otrzymały  nie tylko ciekawe nagrody książkowe, ale wraz z dyplomem laureata konkursu ogólnopolskiego mają już zapewnione dodatkowe punkty przy rekrutacji na wybrane kierunki studiów. Serdecznie gratulujemy laureatkom i ich opiekunkom i oczywiście życzymy kolejnych sukcesów.

Skip to content