Przejdź do treści

Przykład 1.

Microsoft wybuduje w Polsce centrum danych za 3 mld zł

Premier Donald Tusk spotkał się w KPRM z Prezydentem i Wiceprezesem Microsoft Corporation Bradem Smithem. Po spotkaniu ogłosili strategiczną inwestycję amerykańskiego giganta w Polsce. Microsoft przeznaczy prawie 3 mld zł na budowę centrum danych i rozwój sztucznej inteligencji w naszym kraju. Inwestycja będzie gotowa w 2026 roku i wykorzystywana przede wszystkim w obszarze cyberbezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Tekst alternatywny dla zdjęć i infografik

Przykład 1. 

Nazwa pliku: Premier 1.jpg

Tekst alternatywny: „Spotkanie z prezydentem i wiceprezesem Microsoft Bradem Smithem”

Przykład 2.

Miliardowe inwestycje Google w Polsce

Rozwój cyfryzacji, transformacji energetycznej i ochrony zdrowia we współpracy z Google. Premier Donald Tusk spotkał się z Prezesem Google i Alphabet Sundarem Pichaiem w Google for Startups Campus w Centrum Praskim Koneser w Warszawie. Efektem podpisanego memorandum o współpracy Polskiego Funduszu Rozwoju z Google będą miliardowe inwestycje Google w Polsce, które przyczynią się do wzrostu PKB o 8%. Google od 20 lat rozwija się i inwestuje na naszym rynku, a od 10 lat wspiera polskich przedsiębiorców.

Czytaj więcej

Tekst alternatywny dla zdjęć i infografik

Przykład 2. 

Nazwa pliku: Premier 2.jpg

Tekst alternatywny: „Premier Donald Tusk i CEO Googla i Alphabet Sundar Pichai”

Przykład 3.

Minister Radosław Sikorski w Brukseli o priorytetach polskiej prezydencji w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa

Maksymalizacja wsparcia dla Ukrainy, utrzymanie polityki wobec Rosji i Białorusi, a także wzmacnianie bezpieczeństwa i odporności Unii Europejskiej oraz jej partnerów – to obszary, na których koncentrują się prace polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. Minister Radosław Sikorski mówił dzisiaj o tym na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Parlamentu Europejskiego.

Czytaj więcej

Tekst alternatywny dla zdjęć i infografik

Przykład 3. 

Nazwa pliku: Minister.jpg

Tekst alternatywny: „Minister Radosław Sikorski w Brukseli o priorytetach polskiej prezydencji w zakresie wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa”

Przydatne dla każdego

Tekst alternatywny zobaczy każdy zamiast zdjęcia, jeśli nie wyświetli się ono na stronie np. z powodu słabego połączenia internetowego.

Jak stworzyć tekst alternatywny

  • Opisz zwięźle, co przedstawia element graficzny. Pamiętaj też o kontekście – ten sam element graficzny może być użyty, w różnych dokumentach czy artykułach, z zupełnie różnych powodów.
  • Pomyśl, jak zdjęcie, obraz czy wykres można opisać komuś przez telefon i w ten sposób zredaguj tekst alternatywny.
  • Nie powtarzaj informacji, które są w tekście w pobliżu elementu, który opisujesz. Na przykład, jeśli pod wykresem jest tekst, który opisuje dane pokazane na wykresie, to w tekście alternatywnym tego wykresu, podaj jedynie informację, czego dotyczy wykres, ale bez przytaczania wartości danych.
  • Nie używaj określeń w stylu: Zdjęcie przedstawiające… – skup się na tym, co jest na danym elemencie graficznym. Do opisu zdjęcia użyj czasu teraźniejszego i strony czynnej np. Dwaj starsi mężczyźni siedzą na ławce w parku i rozmawiają. 
  • Tekst alternatywny to nie to samo, co podpis – dodaj go we właściwościach danego elementu graficznego, a nie w tekście pod elementem.
  • Jeśli element graficzny pełni dodatkową funkcję, np. grafika jest linkiem czy przyciskiem, to w jego tekście alternatywnym opisz funkcję tego elementu, a nie jego wygląd.