Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu. Zajęcia warsztatowe „Moje Miasto”

W dniu 26 kwietnia 2018r. w Zespole Szkół dla klas IIs i IIa LO zostały zorganizowane drugie warsztaty  Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu pt. „Moje Miasto”.

W ich trakcie przeprowadzono   symulację obrad Rady Miasta. Uczestnicy wcielali się w role Prezydentów, Burmistrzów, Radnych oraz najważniejszych osób zarządzających miastem. W czasie zajęć uczestnicy prowadzili negocjacje z inwestorem oraz poznawali tajniki budżetu miejskiego. Gwarancją sukcesu są współpraca i kooperacja. Podczas zajęć uczestnicy starali się zastanowić nad realnymi potrzebami naszych lokalnych społeczności i wypracować projekt społeczny, który uczniowie będą realizować po zakończonych warsztatach.

Gościem specjalnym był pan dr Dariusz Kubalski, nauczyciel historii i członek Rady  Miejskiej Staszów. W swoim wykładzie przybliżył uczestnikom warsztatów role i funkcjonowanie samorządu lokalnego, a szczególnie możliwości wpływu zwykłego obywatela na sprawy miasta. Odniósł się także do zapytań młodzieży o znaczenie pojęcia „nowoczesny patriotyzm”. Uczniowie w czasie warsztatów przygotowali plan dwóch projektów do zrealizowania na terenie szkoły i miasta. Jako tło do projektów posłużyła wystawa przygotowana przez Jana Żukowskiego i prezentowana na holu szkoły pt. „Odzyskanie niepodległości.”

Projekty zostaną wysłane na konkurs ogólnopolski i prezentowane podczas Wielkiego Finału Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu  w Warszawie  w czerwcu 2018 r. Rywalizacja będzie się toczyć o Nagrodę Ekspertów i Nagrodę Politokon Ekspert.

Skip to content