„Archipelag Skarbów”

 W dniach 25-26 października 2018 r. na auli Zespołu Szkół im. St. Staszica w Staszowie odbyło się spotkanie z profilaktyki zintegrowanej prowadzone przez 3 osobowy zespół programu „Archipelag Skarbów”. Udział w tym dwudniowym wydarzeniu wzięli uczniowie klas pierwszych naszej szkoły z nauczycielami. Warsztaty odbyły się w godzinach od 9:00 do 13:00.

W pierwszym dniu, grupa specjalistów przedstawiła nam elementy wiedzy o miłości w czasie dojrzewania. W czytelny i jasny sposób obrazowali siły – zarówno te piękne, jak i groźne, które budzą się we wnętrzu dojrzewającego człowieka. Podkreślali również jak dużą rolę pełni siła impulsów emocjonalno-uczuciowych związanych z zakochaniem, złością i gniewem. Realizatorzy podawali nam sposoby na oswajanie sił oraz opowiadali swoje własne przeżycia z nimi związane.

W trakcie drugiego dnia omówione zostały zagadnienia związane ze współżyciem seksualnym. Mówiliśmy zarówno o pięknie bliskości, jak też o konsekwencjach z tym związanych. Prowadzący, poprzez prezentacje multimedialne, swoje własne przeżycia oraz świadectwa współrealizatorów programu, w sposób bardzo wyraźny ilustrowali wiedzę na temat niekorzystnego wpływu środków psychoaktywnych. Ukazana została siła presji rówieśniczej i sposoby asertywnego radzenia sobie z nią. Realizatorzy cały czas podkreślali, że najważniejszy jest  kolor „Niebieski” czyli „rozum”.

Dwa dni edukacyjnych spotkań, dostarczyły nie tylko cennych informacji, ale również wiele rozrywki. Oprócz przekazywania wiedzy, organizatorzy przygotowali wiele atrakcyjnych ćwiczeń, za które uczestnicy otrzymywali od zespołu nagrody w podziękowaniu za zaangażowanie.

Program wywarł ogromne wrażenie, a przede wszystkim otworzył oczy na wiele trudnych spraw. Pokazał jak łatwiej i dojrzalej wejść w dorosłość oraz jak w pełni cieszyć się życiem.

Uważam, że większość uczestników po zakończonym programie inaczej patrzy na otaczający nas świat. Program wzmocnił w nas pozytywny potencjał, który posiadamy lecz nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Uwierzyliśmy w siłę marzeń, które motywują nas do zdrowego stylu życia. Utwierdziliśmy się w przekonaniu, że najważniejszy jest szacunek do siebie i innych. A nasi dorośli przewodnicy życiowi (rodzice, nauczyciele) pomogą nam w codziennych zmaganiach. Prosić o pomoc to dojrzałość, to przejaw umiejętności radzenia sobie, a nie powód do wstydu.

Najważniejsze to wiara w poczucie wpływu na własny los i drogę życia, nawet jeśli ma się trudniejszy start.

Skip to content