Drugi, regionalny etap konkursu Turbolandeskunde – die Schweiz

Dnia 19 kwietnia 2024 roku uczniowie klasy 2TP Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie w składzie Grzegorz Lesiak, Sebastian Złotnik i Jakub Batóg wzięli udział w drugim, regionalnym etapie konkursu Turbolandeskunde – die Schweiz, który odbył się w Mielcu. 

Konkurs Turbolandeskunde to konkurs propagujący wśród uczniów szkół ponadpodstawowych wiedzę o krajach niemieckojęzycznego obszaru językowego.    Jego tegoroczna, już dziewiąta, edycja wymagała od uczestników dość obszernej wiedzy dotyczącej  Szwajcarii. Pula pytań zamkniętych oraz otwartych dotyczyła bowiem nie tylko podstawowych informacji o tym kraju, lecz również znajomości zagadnień z dziedziny geografii, gospodarki, historii, kultury, polityki, sportu oraz dotyczących wybitnych osobistości czy kulinariów.

O zakwalifikowanie się do ostatniego ogólnopolskiego etapu rywalizowało aż piętnaście trzyosobowych grup reprezentujących szkoły średnie z: Mielca, Tarnobrzega, Rzemienia, Niska, Nowej Dęby, Dębicy, Pińczowa, Jeżowego i naturalnie również ze Staszowa J.

Dziesięciorundowy konkurs przebiegał w dwóch etapach i zakładał prezentowanie wszystkich pytań w formie slajdów, na które młodzież odpowiadała ustnie na forum. Jury w trzyosobowym składzie każdorazowo odnotowywało punktację, a grupa udzielająca poprawnej odpowiedzi zawsze odbierała swoje punkty w postaci słodyczy J.

Miejsce I zdobyło I LO w Mielcu – Gospodarze wydarzenia.

Miejsce II przypadło ZS w Jeżowem.  

Uczniowie Zespołu Szkół w Staszowie również zaznaczyli swoją obecność w konkursie, zdobywając III miejsce ex aequo z I LO w Tarnobrzegu i LO        w Nisku.

Wszystkim Zwycięzcom serdecznie gratulujemy sukcesu, a naszą Społeczność Uczniowską zachęcamy do jeszcze liczniejszego udziału w kolejnej edycji Turbolandeskunde, organizowanej corocznie przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języków Obcych, której kolejnym tematem przewodnim będą Niemcy.

Tekst i fotografie: Aneta Nowak-Krakowiak

Skip to content