Konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”. Wyniki etapu wojewódzkiego w Świętokrzyskiem

Przywracamy pamięć, popularyzujemy wiedzę na temat społeczności żydowskiej

  • Ogólnopolski konkurs dla uczniów „Nasi sąsiedzi–Żydzi”
    Ogólnopolski konkurs dla uczniów „Nasi sąsiedzi–Żydzi”.
     W dniach 12-13 kwietnia 2018 r. obradowała komisja konkursowa dla województwa świętokrzyskiego, oceniająca prace nadesłane na ogólnopolski konkurs „Nasi sąsiedzi Żydzi” dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
    W konkursie wzięło udział 56 osób. Spośród nadesłanych prac komisja w składzie: Edyta Krężołek (przewodnicząca), Marek Jończyk i Ilona Religa, wybrała następujące osoby, które zostały zakwalifikowane do etapu ogólnopolskiego.

Szkoły ponadgimnazjalne (kategoria relacja)

  • Wiktor Filipowski, Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, opiekun Jolanta Broda
  • Weronika Szybalska, Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim, opiekun Jolanta Broda
  • Andrzej Kawecki, Zespół Szkół im. Staszica w Staszowie, opiekun Sławomir Maj

Szkoły ponadgimnazjalne (kategoria wywiad)

Weronika Wawszczyk, Kamil Połetek, Zespół Szkół im. Staszica w Staszowie, opiekun Edyta Utnik

Klaudia Terech, Karolina Urbańska, Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Zespole Szkół im. Staszica w Staszowie, opiekun Sławomir Maj

 

Celem konkursu organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej wraz z Gminą Chmielnik, Uniwersytetem Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Kuratorium Oświaty w Kielcach, jest przywrócenie pamięci i popularyzowanie wiedzy na temat społeczności żydowskiej i funkcjonowania sztetli w Polsce przed 1939 r. oraz Polaków ratujących Żydów w czasie II wojny światowej.

Skip to content
W dniu 2 czerwca br. zaplanowane jest zwieńczenie obchodów roku Jubileuszowego 70-lecia Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie. Program uroczystości Jubileuszowej:
- 10.30- przejście z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie na Mszę Świętą do Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Staszowie
- 11.00- uroczysta Eucharystia
- 12.00- przejście z Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Staszowie do auli Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie
- 13.00 rozpoczęcie Gali Jubileuszowej 70- lecia Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie (aula ZS): część artystyczna, złożenie „Kapsuły Czasu” pod obeliskiem, przemówienia okolicznościowe przybyłych gości, koncert muzyczny, zakończenie uroczystości (tort jubileuszowy).