Literackie spotkanie z Benedyktem Koziełem

 

 

 

a
Benedykt Kozieł

Trzydziestolecie istnienia kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, to bez wątpienia okazja do świętowania. Z tej okazji odbywają się spotkania literackie w miastach naszego województwa. Jedno z nich odbyło się we wtorek 4 listopada w naszej szkole, a gościem honorowym tego wydarzenia był Benedykt Kozieł, szerszemu gronu znany jako dyrektor staszowskiego Urzędu Pracy. Nie wszyscy jednak wiedzą, że dyrektor Kozieł to również literat, który od wielu już lat działa na polu poezji, wielokrotnie nagradzany i wyróżniany w różnych konkursach literackich.

Spotkanie poprowadziła Władysława Szproch, wiceprezes kieleckiego oddziału ZLP. Obecny był także Romuald Bielenda, członek zarządu. Całość urozmaicił występ duetu muzycznego Kamila Kondka i Wiktorii Pikul, która wykonała kilka utworów poezji śpiewanej autorstwa Benedykta Kozieła. Także młodzież z Zespołu Szkół podjęła się recytacji wierszy autora. Pani Szproch podkreślała kilkukrotnie, że nie ma w województwie drugiego tak przychylnego literatom miasta, i tak wspierającego ich działalność, jak właśnie Staszów. – Od kilku już lat przyjeżdżamy do Staszowa na plenery literacko – malarskie i czujemy się tu jak w domu. Tak wspaniałej gościnności nie doświadczamy nigdzie – mówiła. Również Romuald Bielenda nie krył fascynacji Ziemią Staszowską.

b
Na zdjęciu od lewej: Benedykt Kozieł, Romuald Bielenda oraz Władysława Szproch

Na koniec głos zabrał Benedykt Kozieł. Opowiedział o swojej twórczości, przeczytał kilka utworów, które charakteryzują jego twórczość. Wspomniał, że szykuje się do wydania kolejnego tomiku wierszy, jednak potrzebuje czasu aby je zebrać, gdyż praca zawodowa i inne zobowiązania obecnie pochłaniają go całkowicie. Zapowiedział jednak, że nie wyczerpał jeszcze tematów, które chciałby poruszyć w swoich wierszach.

Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej atmosferze. Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała artystów i z pewnością była to dla nich niezwykła lekcja języka polskiego, pełna ciekawych opowieści i anegdot.

c
Młodzież naszej szkoły uczestnicząca w spotkaniu.

 

Skip to content