Przedsięwzięcie w ramach projektu „Poznaj Polskę” -Bieszczady 18-19-20 X 2021r

Bardzo bogaty program został przygotowany na trzydniową wycieczkę dla uczniów Zespołu Szkół.

Po długim okresie nauki zdalnej i braku aktywności fizycznej z wielkim zapałem wyruszyło na wycieczkę ponad 50 uczniów pod opieką wychowawców: Edyty Utnik, Barbary Kostępskiej, Mariusza Siłki i Krzysztofa Warzyńskiego.

Pierwszym naszym celem był  Przemyśl, tam odbyliśmy spacer z przewodnikiem po historycznym centrum miasta oraz wejście na Twierdzę. W Krasiczynie weszliśmy na Zamek i okalające go Ogrody. Fascynująca opowieść lokalnego przewodnika przeniosła nas w odległe czasy. Rozglądając się za Białą Damą przechadzaliśmy się po dziedzińcu  Zamku.
Dalej przejechaliśmy nad solińską zaporę wodną. W porcie czekał  nas Rejs statkiem po Solinie. Jesienne barwy pięknie podkreslały  urok Soliny. Czas wolny na przejście zaporą i zakup pamiątek zakończył atrakcje tego dnia.
Przejechaliśmy  do hotelu “Gawra”, tam było zakwaterowanie i obiadokolacja.

Drugiego dnia po śniadaniu spotkaliśmy się z  Hubertem, przewodnikiem beskidzkim, który poprowadził nas na spacer na Połoninę Caryńską.Całkiem niepostrzeżenie  weszliśmy na Tarnicę, słuchają opowieści przewodnika o bezpiecznym wędrowaniu, o zachowaniu w w niebezpiecznych warunkach, pierwszej pomocy.  Niezapomniane widoki wynagrodziły nam trudy około pięciogodzinnej wędrówki. Nie bez przyczyny mówi się, że Bieszczady przyciągają turystów, tak jak natura wilki do lasu.Po zakończeniu spaceru zobaczymy Cerkiew w Smolniku nad Sanem, która w 2013 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Następnie zatrzymaliśmy się na punkcie widokowym w Lutowiskach, z którego rozprzestrzenia się jeden z najpiękniejszych widoków na Bieszczady Wysokie.
Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy na  obiadokolację do hotelu. Wieczorem mieliśmy jeszcze prawdziwe bieszczadzkie ognisko integracyjne.
Trzeciego dnia po śniadaniu wykwaterowaliśmy się z hotelu.
W miejscowości Uherce Mineralne mieliśmy zaplanowany  przejazd Drezynami Rowerowymi na linii kolejowej nr
108 liczącej ponad 140 lat. W trakcie około 1,5 godzinnej przejażdżki dojechaliśmy do stacji Jankowce.
Warto dodać, że Drezyny Rowerowe w 2015 roku zostały uznane za Najlepszy Produkt Turystyczny Polski. Atrakcja niesamowita, choć czuliśmy w nogach jeszcze wczorajsza wędrówkę.
Potem przejechaliśmy do Krosna i weszliśmy do Centrum Dziedzictwa Szkła. Oprócz bogatej wystawy podczas zwiedzania poznaliśmy trudny warsztat zdobienia szkła, kształtowania foremek szklanych i figurek.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się również w Kopalni ropy naftowej w Bóbrce, obecnie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza. Jej założycielami byli Ignacy Łukasiewicz, Tytus Trzecieski i Karol Klobassa-Zrencki.

To była naprawdę atrakcyjna i pełna wrażeń wycieczka.  Uczniowie stęsknieni towarzystwa i dobrej zabawy na wycieczce mieli szanse prawdziwej integracji, ale też sprawdzenia swoich możliwości wędrowania.  Niektórzy byli pierwszy raz w górach i dla nich widok z wysokości był marzeniem.

W Bieszczady jedzie się raz, potem tylko się wraca.

Skip to content