STASZICÓWKA DLA NIEPODLEGŁEJ

10 listopada 2022r. uczniowie Zespołu Szkół im S. Staszica  w Staszowie zaprezentowali zaproszonym Gościom , Nauczycielom  oraz społeczności uczniowskiej  montaż słowno-muzyczny poświęcony    104. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polaków. Inspiracją  do scenariusza uroczystości stały się słowa patrona naszej szkoły – S. Staszica :

„Naród jest dobry, ludzki i dzielny…

Gdy do swojej ojczyzny…… przywiązany”

Multimedialny pokaz, który przygotowali i poprowadzili uczniowie klasy 1 technikum informatycznego – pod opieką Elżbiety Nowickiej -stał się podróżą w odległą historię Polski od roku 1772 –

 I rozbiór Polski aż do  11 listopada 1918 – wolna Polska.

W tle burzliwych dziejów ojczyzny szczególną uwagę zwrócono na rolę Staszowa i staszowian w drodze do wolności. Nie zabrakło odwołań do 70 -lecia istnienia Zespołu Szkół, który w obecnym roku obchodzimy w różnej formie i  w różnych konwencjach.

Spotkanie uzupełnił występ chóru młodzieży szkolnej- pod kierownictwem ks. Sylwestra Gawła – który zaprezentował piosenki patriotyczne i ojczyźniane. Uroczysta , niepodległościowa Gala odbyła się  w Auli Zespołu Szkół ,w pieczołowicie zaplanowanej scenografii o charakterze patriotycznym, którą przygotowały panie: Małgorzata Rewaj i Dorota Kędziora .

Była to wnikliwa  i doskonała lekcja historii dla wszystkich uczestników spotkania  a przede wszystkim eskalacja patriotyzmu i poczucia narodowej tożsamości.

 

Skip to content