“Staszicówka” ma laureata!

W miniony weekend tzn.12 marca 2021 odbyła się  siódma edycja ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach, w której to nasza Staszicówka konkuruje już od pięciu lat!

Głównym organizatorem Olimpiady jest Wydział Dziennikarstwa Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego, natomiast celem rywalizacji jest popularyzacja wiedzy z zakresu nauki o mediach w społeczeństwie, historii, zasad funkcjonowania, świadomego odbioru i współuczestnictwa w komunikacji społecznej oraz analizy i oceny napływających informacji.

Konkurs składa się z trzech etapów:
I Etap – Jest etapem dla każdego! Na tym poziomie przygotowujesz esej, film, fotoreportaż lub fotokast na jeden z podanych tematów wcześniej ustalanych przez komisję.
II Etap – Zawody okręgowe w tradycyjnych warunkach odbywały się w Kielcach. Etap ten składa się z testu sprawdzającego wiedzę uczestników.
III Etap – Zawody Centralne. Ostatni Etap w tradycyjnej formie trwał dwa dni. Uczniowie wraz z opiekunami odwiedzali Uniwersytet Warszawski, gdzie pierwszego dnia przystępowali do testu wiedzy, natomiast drugi dzień miał na celu wyłonienie najlepszej 12 uczestników i pozwolenie im na rywalizację w formie Quizu wzorowanego teleturniejem “Jeden z dziesięciu”.

W tym roku wszystko odbyło się zdalnie. Przebieg finału możecie obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/n2YMe0_Jf3I bądź też na stronie Olimpiady: https://owm.edu.pl

Dlaczego warto uczestniczyć w Olimpiadzie Wiedzy o Mediach?
Przede wszystkim, aby poszerzyć swoją wiedzę właśnie w tym zakresie oraz sprawdzić się w rywalizacji z innymi. Dużym atutem są nagrody ufundowane przez sponsorów oraz współorganizatorów: możemy wygrać cenne nagrody rzeczowe, natomiast nagrodą główną dla laureatów konkursu jest 48 indeksów na studia dziennikarskie w renomowanych wyższych uczelniach.

Do tej pory naszym uczniom udawało się osiągać tytuły finalistów, ku zaskoczeniu wszystkich w tym roku nasza uczennica z drugiej klasy technikum (II Tig) Patrycja Opałacz, uzyskała tytuł laureata i otrzymała indeks na wybraną uczelnię, który będzie mogła wykorzystać po pozytywnie zdanej maturze.

Kilka słów od Patrycji:
“ – Do olimpiady ciągnęło mnie już w pierwszej klasie, ale postanowiłam zrezygnować i skupić się na przedmiotach szkolnych – odradzam wam taką postawę i zachęcam, aby spróbować i zorientować się czego można się spodziewać na teście wiedzy. W tym roku, za namową mojej nauczycielki, a zarazem opiekunki olimpiady pani Anny Wołczyńskiej, postanowiłam spróbować swoich sił no i udało się! Myślę, że jest to sukces proporcjonalny do czasu, który poświęciłam na naukę i poznanie tego świata – bo jak niektórzy dobrze wiedzą, media to nie jest mój “konik” i poraz kolejny udowodniłam sobie, że wszystko jest możliwe jeśli się czegoś bardzo chce! Osobiście zapraszam was do spróbowania swoich sił w kolejnej, czyli VIII edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach i polecam się, jeśli ktoś z was będzie potrzebował rady czy ‘notatki’. Po finale mam czas, aby trochę odetchnąć i znaleźć nowy dział, w którym mogę poszerzyć zakres swojej wiedzy c: Może macie ciekawe książki do polecenia?”

Skip to content