Systemy klasa 1TIG oraz 1TIP

Witam

Ostatnia porcja pracy w środowisku graficznym UBUNTU. Ostatnie zadania:  to instalacja programu do nagrywania  płyt CD/DVD  np. K3b podręcznik str.215, coś na czasie czyli instalacja komunikatora internetowego (np. Skype) str.216 oraz konfiguracja drukarki lokalnej. Jeśli ktoś drukarki nie posiada to zadanie to będzie musiał odpuścić, wykonamy go wspólnie po powrocie do szkoły. Jako podsumowanie działu wykonajcie proszę prezentacje w formie screenów ekranu z dotychczasowej pracy tzn: screeny z LibreeOffice, odtwarzacza muzyki np. amaroka, programu rippującego np. Soundconverter, programu gwenview do obsługi aparatu cyfrowego, programu do nagrywania płyt który zainstalujecie np. K3b oraz dowolnego komunikatora np. skype. Niektóre osoby podesłały prezentacje z obsługi scanera, będzie dodatkowa ocena :). Prace powtórzeniowe podsyłajcie w FORMACIE PDF   na tizsstaszow@gmail.com. Pytania na grupie lub privie na messengerze.  W razie jakichkolwiek problemów proszę pisać do mnie połączymy się na TeamViewerze. Powodzonka!!

Informacja dla klasy 1TiP. Wireshark nadaje się świetnie do analizowania co się dzieje w poszczególnych warstwach modelu OSI. Jeśli ktoś zapomniał o co chodzi to polecam przypomnienie wiadomości w TYM MATERIALE . Przeanalizujcie proszę dokładnie TEN MATERIAŁ  od 12.30 minuty do 18 minuty. Omówiony jest dokładnie  przepływ ramki danych przez kolejne warstwy modelu OSI. Postępując wg. materiału podejrzyjcie przebieg pakietu danych filtrując protokół http przy wpisaniu w przeglądarkę konkretnego adresu strony (innego niż w filmie). Zróbcie krótkie przedstawienie wyników z Wiresharka z poszczególnych warstw (screeny) podajcie krótki opis co na nich się znajduje i oczywiście w postaci PDF odeślijcie do mnie 🙂 Pozdrawiam.

———————————————————————————————————————————–

Witam

Kolejna porcja środowiska okienkowego UBUNTU 🙂 Na ten tydzień multimedia 🙂 Według instrukcji na stronie 210-211 wykorzystajcie programy Gwenwiew lub digiKam

do utworzenia pokazów slajdów zdjęć zgranych ze swojego aparatu (kto aparatu nie posiada może wykorzystać oczywiście inne dostępne fotografie).  Następnie zainstalujcie program do odtwarzania filmów VLC. Postępujcie wg. instrukcji w przykładzie 19.2 str 213 . Powodzenia!

Informacja dla klasy 1TiP W po zapoznaniu się z programem  Wireshark proszę o utworzenie kilku filtrów przechwytywania. Filtr może np. wychwytywać konkretne protokoły np. icmp, http, czy ftp bądź kontrolować komunikację z konkretnymi stronami www (można używać zarówno nazw mnemonicznych jak i adresów IP). Proszę utworzyć kilka takich filtrów krótki przewodnik jest np. TUTAJ   i wysłać do końca tygodnia na adres tizsstaszow@gmail.com screeny z opisem i wynikami waszych prac. Kreatywność będzie punktowana. W razie konkretnych pytań czy problemów proszę zadawać pytania na grupie bądź pisać do mnie na privie na messengerze. Połączymy się za pomocą programu teamViever i rozwiążemy ewentualne problemy. Powodzonka 🙂


Witam
Dalej działamy w środowisku graficznym linux.  Proszę zapoznać się pakietem LibreOffice Writer fajny kurs jest TUTAJ Podręcznik strony 204-206. Następnie zainstalujcie jakiś program do odtwarzania muzyki oraz rippowania plików audio (podręcznik sugeruje programy odpowiednio amarok oraz soundconverter str 209). Spróbujcie wykonać sami przykład ze strony 210. Ćwiczenia ze  skanowania dokumentów na razie pomijamy, gdyż przeprowadzimy o tym lekcję online w następnym tygodniu. Jeśli ktoś posiada w domu skaner i uda mu się zeskanować dokument (np programem XSane str.207) może podesłać mi zrzuty ekranu w pdf będzie dodatkowa ocena 🙂 Proszę rzetelnie wykonywać ćwiczenia gdyż po zakończeniu działu wykonacie całościową prezentację. O szczegółach powiem za tydzień. Powodzenia!

Informacja dla klasy 1TiP. Bardzo proszę o zainstalowanie i  zapoznanie się z programem Wireshark. Bardzo dobry przewodnik macie TUTAJ.  Polecenie do ćwiczenia wkrótce 🙂
——————————————————————————————————-

Witam
Przypominam że jutro poniedziałek 06.04.20 TEST ONLINE godz. 18. link będzie podany o 18.00 na grupie i stronie.
Jeśli chodzi o zagadnienia   na bieżący tydzień (do środy ) to z systemów przeczytajcie i przetestujcie na swoich linuxach wiedzę z książki od str. 196 do 203 „Praca w środowisku graficznym linux ” – temat prosty łatwy i przyjemny 🙂

Informacja dla klasy 1TiP przedmiot :  Elsploatacja lokalnych sieci komputerowych:  Jako zadanie domowe z sieci wykonajcie zrzuty ekranowe z konfiguracji swoich routerów i prześlijcie (może być po świętach) na adres tizsstaszow@gmail.com w formie KONIECZNIE PDF!. Na screenach przedstawcie m.in konfigurację zabezpieczenia sieci bezprzewodowej klucz WPA, rezerwację adresów IP, usługę WPS, przydzielanie adresów IP, konfigurację DMZ, Local management, Access control, bandwidth controll, czyli to co na filmie instruktażowym w poniższym linku. Jeśli ktoś nie posiada w domu routera, bądź wystąpią inne problemy proszę pisać do mnie na messengerze lub na  tizsstaszow@gmail.com podam inne zadanie. Pozdrawiam.


Witam
Nadszedł czas na powtórkę z podstaw linuxa 🙂 Proszę powtórzcie materiał od strony 158 do 195. Zrobimy test online. Forma testu będzie taka, że na grupie ustalimy dzień i godzinę testu. Test będzie aktywny tylko ustaloną ilość min!! Nie jest tego dużo, jutro ustalimy termin. Pozdrawiam.

Informacja dla klasy 1TiP przedmiot :  Elsploatacja lokalnych sieci komputerowych. Bardzo proszę o zapoznanie się z materiałem  https://www.youtube.com/watch?v=O5_GeLCfc-c

Wkrótce zamieszczę polecenie do zrealizowania.


Bardzo proszę o przeanalizowanie skryptów z podręcznika na stronie 190 i 191. Dla lepszego zrozumienia tematu proponuję obejrzeć filmy

https://www.youtube.com/watch?v=PJZL-rfLKfE

https://www.youtube.com/watch?v=Uylk72bhvhA

Temat był już częściowo omawiany. Na bazie tej wiedzy proponuję napisanie dwóch skryptów :

  1. Na wejściu wybieramy działanie arytmetyczne ( dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie). Następnie po zatwierdzeniu podajemy dwie liczby a skrypt wykonuje na nich działanie, które uprzednio wybraliśmy.
  2. Na wejściu wprowadzamy rozszerzenie plików (np. html, txt, php ), skrypt wyszukuje i wypisuje wszystkie pliki z tym rozszerzeniem.

Do pisania skryptów użyć można edytora vi o którym była mowa na lekcji.

Treści skryptów oraz wyniki ich działania (w formie screenow ) można  podsyłać w celu weryfikacji na maila tizsstaszow@gmail.com. Tytuł maila powinien być w formacie 1TIG lub 1TIP systemy Nazwisko Imię np. „1TiG systemy Kowalski Janusz”. Format pracy KONIECZNIE PDF!. Pochwalenie się dodatkowym skryptem mile widziane   :). Pozdrawiam i życzę owocnej pracy. Ps o szczegóły pytajcie na messengerze.

Skip to content