Tarka Leszek

 

 

Dzień dobry,

W związku z ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ, które stanowi, iż W okresie od dnia 25 marca 2020 r. do dnia 24 maja 2020 r. zadania jednostek systemu oświaty, są realizowane z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość.

W związku z powyższym przygotowałem dla Was materiały dydaktyczne z zakresu teorii i przepisów dyscyplin sportowych, metodyki treningu i zdrowego stylu życia oraz zestawy ćwiczeń do realizacji w domu w ramach zajęć wychowania fizycznego zgodnie z tygodniowym planem lekcji.

BARDZO WAŻNA INFORMACJA DLA WAS UCZNIOWIE !!!

Proszę w czasie trwania każdej lekcji wychowania fizycznego w danym dniu o informacje na adres @, że uczeń jest w tym czasie obecny. Na tej podstawie będzie obliczana frekwencja danego ucznia. W treści proszę zamieścić Nazwisko i Imię, klasę,słowo OBECNY .

Podaje adres do kontaktu: tarkal@wp.pl

Piątek 27. 03. 2020 r.

I tom.

ĆWICZENIA OGÓLNOROZWOJOWE Z WŁASNYM CIĘŻAREM

Poniedziałek 30.03.2020 r.

Itom, Itb5, IIIwza, IVts

ĆWICZENIA OGÓLNOROZWOJOWE Z WŁASNYM CIĘŻAREM

 

IIIaLo

TRENING OGÓLNOROZWOJOWY -DZIEWCZĘTA

Wtorek 31.03. 2020 r.

Iwza,  IIts, 

ĆWICZENIA OGÓLNOROZWOJOWE Z WŁASNYM CIĘŻAREM

IIIaLo

TRENING OGÓLNOROZWOJOWY -DZIEWCZĘTA

Środa 01.04.2020 r.

IVts, IIIwza, IIts

Ogólnorozwojowy trening stacyjny

Czwartek 02.04. 2020r.

 IIts, IIIti, Iwza, Itb5

Ogólnorozwojowy trening stacyjny

Piątek 03.04. 2020r.

Itom,

Ogólnorozwojowy trening stacyjny

Poniedziałek 06.04.2020r.

Kl.IIIaLO,

Zestaw ćwiczeń rozciągających i stretchingu

Itom, Itb5, IIIwza, IVts,

Gramy w ręczną

Wtorek 07.04.2020r.

IIIaLO,

Zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha

Iwza, IIts, IIIti

CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O FUTSALU

Środa 08.04.2020r.

IVts, IIIwza, IIts,

Zestaw ćwiczeń na mięśnie brzucha 

 

https://youtu.be/LIbqNET5NSs



Wiosenna przerwa świąteczna od 09.04.2020 r. – do 14.04.2020 r.

Środa 15.04.2020 r.

IVts, IIIwza, IIts

Garść ciekawostek na temat zdrowego trybu życia , szczególnie po odejściu od Wielkanocnego stołu)))

Zdrowy styl życia

Czwartek 16.04.2020 r.

 

 IIts, IIIti, Iwza, Itb5

Zdrowy styl życia

Piątek 17.04.2020 r.

Itom,

Zdrowy styl życia

 

Poniedziałek 20.04.2020 r.

Itom, Itb5, IIIwza, IVts

Kształtowanie maksymalnych możliwości siłowych.

IIIaLO

Ćwiczenia kształtujące mięśnie nóg.

 

Wtorek 21. 04. 2020 r.

IIIaLO,

Iwza, IIts, IIIti,

 Sygnalizacja sędziowska w piłce siatkowej.

Podczas każdego meczu bardzo ważną rolę na boisku pełnią sędziowie. Oni prowadzą mecz od początku do końca i są odpowiedzialni za rozegranie pojedynku zgodnie z przyjętymi zasadami. Niekiedy zdarza się również, że sędziowie stają się negatywnymi „bohaterami” meczu, ponieważ popełniają za dużo błędów. Sędziowie prowadzą mecz używając gwizdka i rąk do wykonywania oficjalnych oznaczeń.

Zgodnie z przepisami gry w skład komisji sędziowskiej na jeden mecz wchodzą: sędzia pierwszy, sędzia drugi, sekretarz oraz czterech lub dwóch sędziów liniowych. W oficjalnych zawodach FIVB w skład komisji obowiązkowo wchodzi także asystent sekretarza. Podczas meczu jedynie sędzia pierwszy i drugi mogą używać gwizdków, zaś sędziowie liniowi do pełnienia swoich funkcji używają chorągiewek.

W jaki sposób sędziowie liniowi sygnalizują błędy?

Najważniejszy z całej komisji jest sędzia główny, który prowadzi mecz od początku do końca, a jego decyzje są ostateczne i niepodważalne. Ważną osobą jest także sędzia drugi, którego zadaniem jest pomaganie głównemu arbitrowi w prowadzeniu pojedynku. Musi on także kontrolować pracę sekretarza, przeprowadzanie zmian w drużynach oraz sprawdzać ustawienia zespołów przed rozpoczęciem seta. Obydwaj sędziowie posługują się gwizdkami i rękami, aby sygnalizować swoje decyzje.

Jedynie sędzia główny informuje o:

  • błędach odbicia piłki,
  • błędach zawodnika zagrywającego,
  • błędach ustawienia zespołu zagrywającego (w tym o błędach zasłony),
  • błędach w grze na siatce,
  • błędach w ataku zawodnika libero i zawodników będących w linii obrony.

Natomiast sędzia drugi jest uprawniony do przerwania akcji gwizdkiem, gdy zobaczy:

  • kontakt piłki z boiskiem przeciwnika lub kontakt piłki z ciałem obcym,
  • błąd ustawienia zespołu przyjmującego zagrywkę,
  • kontakt zawodnika z siatką lub antenką,
  • przejście linii środkowej boiska,
  • blok lub próbę bloku przez libero i zawodników będących w linii obrony oraz błędy w ataku siatkarzy linii obrony.

Gdy sędziowie przerwą akcję, muszą zasygnalizować błąd oraz wskazać zawodnika, który ten błąd popełnił. Następnie arbitrzy wskazują drużynę, która będzie zagrywać piłkę w kolejnej akcji. Sędzia główny jest zobligowany do wyjaśnienia swojej decyzji kapitanowi drużyny, oczywiście jedynie wtedy, gdy zostanie o to poproszony.

Bardzo proszę o zapoznanie się z sygnalizacją sędziowską zamieszczoną poniżej.

sygnalizacja_sedziowska_siatkowka 

 

 

Środa 22. 04. 2020 r.

IVts,

Ćwiczenia kształtujące mięśnie obręczy barkowej

http://www.100pompek.pl/

IIIwza, IIts,

Przewrót w przód – nauka i doskonalenie.

Przewroty w przód i w tył są ćwiczeniami dynamicznymi. W szybkim czasie trzeba przemieścić ciało poprzez obrót. Jak tego dokonać? Jaka jest prawidłowa technika przewrotów? Na dzisiejszej lekcji spróbujemy się tego dowiedzieć, przypomnieć i udoskonalić.

Trening przewrotu w przód: ćwiczenia pomocnicze.

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z klasycznymi fikołkami lub próbujesz wrócić na właściwe tory, spróbuj wykonać kilka ćwiczeń pomocniczych w ramach rozgrzewki. Niech to będą obustronne krążenia ramion w przód i w tył oraz bardziej zaawansowana wersja z naprzemiennym krążeniem (np. lewa ręka w przód, prawa w tył i odwrotnie). Przewrót w przód to ćwiczenie wykorzystujące niemalże wszystkie partie mięśniowe – warto więc odpowiednio rozgrzać również mm. szyi i karku oraz prostowniki grzbietu i mm. brzucha. Dobrze sprawdzą się ruchy okrężne głowy w lewą i prawą stronę oraz skłony głowy w przód i w tył. Krążenie krwi w organizmie podkręcisz dzięki wykonaniu kilku przysiadów i pajacyków oraz skłonów i skrętoskłonów tułowia. Ze względów bezpieczeństwa koniecznie trenuj właściwą technikę – jak to wygląda w praktyce?

Technika wykonywania przewrotu w przód.

Zwykle w gimnastyce przewroty w przód wykonuje się z przysiadu podpartego do przysiadu podpartego. Każdy z nas pewnie pamięta to ćwiczenie z lekcji w-fu. Głównym założeniem przewrotu w przód jest wykonanie obrotu w oparciu karku o podłoże i przetoczenie się na plecach do przysiadu podpartego.

Przewrót w przód: technika wykonania i asekuracja.

Najpopularniejsze wykonanie przewrotu w przód to tzw. start z przykucu. Zacznij z przysiadu podpartego, wykonaj skłon głowy w przód, tak aby znalazła się pomiędzy ramionami i jednocześnie unieś biodra. Ciężar ciała powinien być przeniesiony na ręce, a ramiona lekko ugięte w stawach łokciowych. W tej pozycji wykonać wybicie nogami, tak aby przetoczyć się na plecach do pozycji przysiadu podpartego. Pamiętaj, aby mieć cały czas zgięte nogi w trakcie przetaczania, a kolana przyciągnięte do klatki piersiowej. W takiej podwiniętej pozycji możesz wykonać przewrót w przód samodzielnie, możesz też poprosić o pomoc partnera treningowego. Pomocnik powinien znajdować się z twojego boku i jedną ręką asekurować kark i głowę, a drugą wspomagać tempo rotacji pod kolanami.

Obejrzyjcie poniższy film instruktażowy. Dowiecie się z niego również jakie są najczęstsze błędy podczas wykonywania tego ćwiczenia. Spróbujcie sami wykonać prawidłowo technicznie przewrót w przód, a po powrocie do szkoły zademonstrujecie go na ocenę.

Czwartek 23.04.2020 r. 

IIts, IIIti, Iwza, Itb5,

Piłka siatkowa- przepisy gry oraz sędziowanie .

przepisy-gry-w-pilke-siatkowa-2017-2020

Piątek 24. o4. 2020 r.

Itom,

Piłka nożna -przepisy gry oraz sędziowanie.

http://Przepisy-Gry-2019-20-v.1.3.pdf

 

Poniedziałek 27.04.2020 r.

Itom, Itb5, IIIwza, IVts

Mała zabawa biegowa.

IIIaLO

 

Wtorek 28. 04. 2020 r.

Iwza, IIts, IIIti,

Mała zabawa biegowa.

 

Środa 29. 04. 2020 r.

IIIwza, IIts,

Leżenie przewrotne i przewrót w tył. Poniżej krótki filmik dla przypomnienia)Bardzo proszę o przesłanie fotografii z leżeniem przewrotnym, a najlepiej filmiku na którym próbujecie wykonać przewrót w tył i w przód.

Czwartek 30.04.2020 r. 

IIts, IIIti,

Mostek z leżenia tyłem :

Połóż się na plecach, ugnij nogi w kolanach i lekko rozszerz stopy. Ręce zegnij w łokciach i połóż dłonie jak najbliżej tułowia tak, aby palce były skierowane w stronę stóp. Prostując równocześnie łokcie i kolana unieś miednicę, a następnie cały tułów do góry. Ciało powinno przyjąć kształt łuku. Wytrzymaj w takiej pozycji kilka sekund, a następnie uginając ręce i nogi równomiernie opuść tułów na podłogę. Po każdym mostku zrób skłon do przodu.

Poniżej przedstawiam Wam filmy, które przedstawiają sesje przygotowujące do wykonania mostka oraz samo wykonanie tego elementu gimnastycznego:

Iwza, Itb5,

Leżenie przewrotne i przewrót w tył. Poniżej krótki filmik dla przypomnienia)Bardzo proszę o przesłanie fotografii z leżeniem przewrotnym, a najlepiej filmiku na którym próbujecie wykonać przewrót w tył i w przód.

 

Poniedziałek 04.05.2020 r.

Itom, Itb5, IIIwza, 

Ćwiczenia kształtujące zwinność i koordynację.

Wtorek 05. 05. 2020 r.

Iwza, IIts, IIIti,

Marszobieg terenowy

W związku z obecną sytuacją, zapraszam do wykorzystania terenu, który znajduje się w waszej okolicy i wykonania samodzielnego marszobiegu (oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa ). Jest to doskonała forma pracy nad wytrzymałością. Tempo i odcinki pokonane marszem ustalacie sami)

klasa pierwsza ok. 2000m,

klasa druga ok. 2500m,

klasa trzecia ok.3000m.

 

Środa 06. 05. 2020 r.

IIIwza,

Marszobieg terenowy

W związku z obecną sytuacją, zapraszam do wykorzystania terenu, który znajduje się w waszej okolicy i wykonania samodzielnego marszobiegu (oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa ). Jest to doskonała forma pracy nad wytrzymałością. Tempo i odcinki pokonane marszem ustalacie sami). Dystans około 3000m.

IIts,

Łączenie przewrotów w przód i w tył.

Powyżej zamieszczane zostały już filmy , gdzie mogliście sobie przypomnieć technikę przewrotu w przód i w tył. Teraz trzeba połączyć oba elementy w dowolnej kolejności .  Przypominam o zachowaniu wszelkich zasad ostrożności i przeprowadzeniu rozgrzewki . 

Czwartek 07.05.2020 r. 

IIts, IIIti,

Piątek 08 . o5. 2020 r.

Itom,

Marszobieg terenowy

W związku z obecną sytuacją, zapraszam do wykorzystania terenu, który znajduje się w waszej okolicy i wykonania samodzielnego marszobiegu (oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa ). Jest to doskonała forma pracy nad wytrzymałością. Tempo i odcinki pokonane marszem ustalacie sami) Dystans około 2000m.

 

Poniedziałek 11.05.2020 r.

Itom, Itb5, IIIwza, 

Unihokej, główne zasady gry oraz sędziowania

Skrocone-zasady-gry-w-unihokeja.pdf

Wtorek 12. 05. 2020 r.

Iwza, IIts, IIIti,

Unihokej, główne zasady gry oraz sędziowania

Skrocone-zasady-gry-w-unihokeja.pdf

Środa 13. 05. 2020 r.

IIIwza, IIts,

Ćwiczenia kształtujące szybkość.

 

Czwartek 14.05.2020 r. 

IIts, IIIti, Iwza, Itb5,

Główne zasady gry oraz sędziowania w badmintona.

http://www.badminton.pl/przepisy/4-przepisy-gry-w-badmintona

 

Piątek 15 . o5. 2020 r.

Itom,

Piłka siatkowa, nauka i doskonalenie el. techniki indywidualnej.

Witam serdecznie i na początek zachęcam wszystkich moich podopiecznych do powtórzenia w tym tygodniu zabawy biegowej (temat, który pojawił się w ostatnim tygodniu kwietnia i jest doskonałą formą pracy nad waszą wytrzymałością) 

Poniedziałek 18.05.2020 r.

Itom, Itb5, IIIwza,  

Nauka i doskonalenie rzutów do kosza.

Wtorek 19. 05. 2020 r.

Iwza,IIts, IIIti,

Nauka i doskonalenie rzutów do kosza.

 

 

Środa 20. 05. 2020 r.

IIIwza, IIts,

Nauka i doskonalenie techniki startu niskiego.

 

Czwartek 21.05.2020 r. 

IIts,IIIti,

 

Nauka i doskonalenie techniki startu niskiego.

 

Piątek 22 . o5. 2020 r.

Itom,

Nauka i doskonalenie techniki startu niskiego.

Poniedziałek 25.05.2020 r.

Itom, Itb5,

Kozłowanie piłki z obserwacją pola gry.

 

IIIwza, 

Nauka i doskonalenie obrotów z piłką.

Wtorek 26. 05. 2020 r.

Iwza,

Kozłowanie piłki z obserwacją pola gry.

IIts,

Doskonalenie przewrotów  w przód.

IIIti,

Doskonalenie rzutów z dwutaktu prawa i lewa strona.

Środa 27. 05. 2020 r.

IIIwza, IIts,

Nauka i doskonalenie prowadzenia piłki.

Czwartek 28.05.2020 r. 

IIts,IIIti

Doskonalenie prowadzenia piłki.

Iwza,

Kozłowanie piłki z obserwacją pola gry.

Itb5,

Prowadzenie piłki ze zmianą tempa i kierunku.

Piątek 29 . o5. 2020 r.

Itom,

Prowadzenie piłki ze zmianą tempa i kierunku.

Patrz link zamieszczony powyżej.

 

Poniedziałek 01.06.2020 r.

Itom, Itb5,

Rzuty piłki do bramki z przeskoku i wyskoku.


https://youtu.be/5g6kNUFH78o

IIIwza
Doskonalenie rzutów z przeskoku i wyskoku.
https://youtu.be/PqiZUL5bkF4

Wtorek 02. 06. 2020 r.

Iwza,

Nauka rzutu z przekroku i wyskoku.

https://youtu.be/5g6kNUFH78o

IIts, IIIti,

Doskonalenie rzutów z przeskoku i wyskoku.

Środa 03. 06. 2020 r.

IIIwza,

Technika i taktyka biegów krótkich.

IIts,

Doskonalenie techniki przekazania pałeczki sztafetowej.

https://www.youtube.com/watch?v=6IVaNbYpWsg

 

Czwartek 04.06.2020 r. 

IIts,

Bieg na dystansie 100m.

IIIti

Technika i taktyka biegu na dystansie 100m.

Iwza, Itb5,

Technika przekazania pałeczki sztafetowej.

Piątek 05 . o6. 2020 r.

Itom,

Technika przekazania pałeczki sztafetowej.

https://www.youtube.com/watch?v=6IVaNbYpWsg

 

Poniedziałek 15.06.2020 r.

Itom, Itb5, IIIwza,

Sprawdzian motoryczności przy pomocy testów sprawności fizycznej.

Wtorek 16. 06. 2020 r.

Iwza,

IIts, IIIti,

Sprawdzian motoryczności przy pomocy testów sprawności fizycznej.

Środa 17. 06. 2020 r.

IIIwza,

Doskonalenie techniki indywidualnej w grach uproszczonych.

IIts,

Gra uproszczona o różnej liczbie grających.

Czwartek 18.05.2020 r. 

IIts,

Zestaw ćwiczeń kontrolno – oceniających.

IIIti

Doskonalenie techniki indywidualnej w grach uproszczonych.

Iwza,Itb5,

Zestaw ćwiczeń kontrolno – oceniających.

Piątek 19 . o6. 2020 r.

Itom,

Sprawdzian motoryczności przy pomocy testów sprawności fizycznej.

 

Poniedziałek 22.06.2020 r.

Itom, Itb5, IIIwza,

Piłka nożna plażowa, gra sportowo-rekreacyjna.

Zasady gry w piłkę nożną plażową

Oficjalne zasady gry w piłkę nożną plażową (beach soccer) zostały przyjęte w 1992 roku

Zawodnicy

Gra rozgrywana jest pomiędzy dwiema drużynami, każda z nich jest złożona z czterech zawodników w polu i bramkarza. Aby mecz mógł się rozpocząć obie drużyny muszą mieć minimum pięciu graczy.

Liczba zmian jest nieograniczona, zmiany są lotne. Na ławce zmian powinno być od 5 do 7 zawodników. Gracz rezerwowy może wejść na boisko tylko po tym, jak gracz, którego zmienia otrzymał plastron przekazany od rezerwowego. Stroje zawodników składają się ze spodenek oraz koszulki. Zawodnicy nie mogą nosić butów, ale dozwolone jest użycie miękkich ochraniaczy na kostki, ściągaczy, skarpetek lub bandaży. Bramkarz nie musi mieć obowiązku noszenia rękawic. Golkiperzy powinni nosić stroje kontrastujące od kolorów koszulek zawodników lub sędziów.

Dozwolone jest dotykanie piłki każdą częścią ciała z wyjątkiem rąk, bramkarz może dotykać piłki ręką tylko w swoim polu karnym. Bramkarz nie może posiadać piłki w polu karnym dłużej niż 4 sekundy. Bramkarz może złapać piłkę podaną przez zawodnika swojej drużyny tylko jeden raz, dopóki piłki nie dotknie zawodnik drużyny przeciwnej.

Czas gry

Gra trwa 36 minut i składa się z 3 tercji, z których każda ma 12 minut. Przerwa między tercjami wynosi 3 minuty. Jest on odmierzany przez oficjalny zegar i jest zatrzymywany podczas przerw w grze. Każdy mecz musi mieć swojego zwycięzcę (nie ma remisów). W razie remisu po 3 tercjach jest zarządzana trzyminutowa dogrywka. W razie remisu po dogrywce następuje seria rzutów karnych, która jest rozgrywana według zasady złotego gola (rzuty karne są rozgrywane do momentu osiągnięcia jednobramkowej przewagi po jakiejkolwiek kolejce).

Czas jest zatrzymywany w momencie, gdy zostaje strzelony gol, zawodnik odniesie kontuzję wymagającą interwencji służb medycznych, jest rzut wolny lub rzut karny. Czas nie jest zatrzymywany, gdy piłka wyjdzie na aut.

Sędziowie

Mecz kontroluje 3 sędziów, z których 2 znajduje się przy liniach bocznych, a 1 kontroluje zmiany. Sędziowie nie sygnalizują końca tercji, ale zatrzymują czas podczas przerw w grze. Tylko pierwszy sędzia ma prawo do oceny stanu piłki.

Stałe fragmenty gry

Po faulu, zagraniu ręką, błędzie zmiany lub przetrzymaniu przez bramkarza piłki w swoim polu karnym przez okres czasu dłuższy niż 4 sekundy następuje rzut wolny. W przypadku rzutu wolnego po faulu rzut wolny musi być wykonywany przez zawodnika sfaulowanego, chyba że ten zszedł z boiska. Podczas wykonywania rzutu wolnego żaden zawodnik z wyjątkiem bramkarza nie może zasłaniać bramki. W przypadku rzutu wolnego na połowie ataku wszyscy zawodnicy w grze znajdują się maksymalnie na linii strzału. Kiedy faul odgwizdany jest na połowie obrony, zawodnicy tworzą wizualny szpaler prowadzący na szerokość narożnych chorągiewek. Po wejściu zawodnika rezerwowego przed zejściem zawodnika zmienionego (błąd zmiany) drużyna przeciwna wykonuje rzut wolny ze środka boiska.

Po wyjściu piłki poza pole gry piłka może być wprowadzana do gry poprzez wrzut piłki rękoma zza głowy lub poprzez kopnięcie piłki położnej na piasku.

Rzut karny jest zarządzany po faulu dokonanym przez zawodnika w swoim polu karnym lub zagraniu ręką w swoim polu karnym. Jest on wykonywany z odległości 9 metrów od bramki na środku wizualnej linii wyznaczającej pole karne.

Po wyjściu piłki za linię końcową (po dotknięciu piłki przez zawodnika tej drużyny, której jest linia) zarządzany jest rzut rożny, który jest wykonywany przez drużynę przeciwną. Jeśli jako ostatni piłkę dotknął zawodnik drużyny przeciwnej, to grę wznawia bramkarz poprzez wyrzut piłki z własnego pola karnego.

Po strzelonej bramce gra jest wznawiana od środka boiska przez drużynę, która straciła bramkę. Rozpoczęcie pierwszych dwóch tercji jest naprzemienne. Przed rozpoczęciem meczu oraz przed trzecią tercją zarządzane jest losowanie. Gola nie można strzelić bezpośrednio kopnięciem rozpoczynającym mecz. Piłka powinna być podana przynajmniej raz i musi być zagrana minimum na odległość równą jej średnicy zanim dotknie jej inny gracz.

Kartki

Sędzia może pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę.

Żółta kartka oznacza ostrzeżenie. Dwie żółte kartki skutkują kartką czerwoną. Żółta kartka jest przyznawana zawodnikowi, który drugi raz będąc rezerwowym wszedł na boisko przed zejściem gracza zmienianego.

Jeżeli drużyna pozostanie z mniej niż trzema graczami zdolnymi do gry (w związku z akcjami dyscyplinarnymi), zostanie uznana za drużynę przegraną niezależnie od wyniku gry sprzed momentu, kiedy gra została zatrzymana. W tym wypadku zarządzony będzie wynik meczu 10:0 dla drużyny wygrywającej.

Natomiast przy dostaniu kartki czerwonej zawodnik musi opuścić boisko do końca meczu. Po dwóch minutach (lub w przypadku straconej bramki w tym okresie) drużyna może w jego miejsce wprowadzić innego zawodnika.

Boisko do piłki plażowej

Boisko jest pokryte piaskiem i ma 35-37 metrów długości i 26-28 metrów szerokości, a bramki mają 2,2 metra wysokości i 5,5 metra szerokości. Bramki są umieszczone pośrodku końcowych linii boiska. Do jej poprzeczki i słupków zamontowana jest siatka.

Na boisku nie ma linii wyznaczających pole karne i środek boiska, są tylko linie ograniczające boisko. Linie ograniczające boisko mają 10 cm szerokości i powinny być zrobione z taśmy w kolorze kontrastującym z piaskiem. Powinny być one przymocowane przy pomocy kotwic piaskowych i zaczepione do bramek i słupków. Boisko powinno być otoczone strefą dwumetrowej szerokości.

Boisko do piłki plażowej

Linia środkowa i linia końca pola karnego jest wyznaczona przez dwie chorągiewki, które są poza boiskiem (w odległości 1 m za linią). Pole karne rozpoczyna się w odległości 9 metrów od bramki. W narożnikach boiska są 4 czerwone chorągiewki. Chorągiewki wyznaczające środek boiska również są czerwone, a chorągiewki z pola karnego są żółte. Chorągiewki powinny mieć 1,5 m wysokości (licząc od powierzchni piasku), nie powinny mieć ostrych zakończeń oraz powinny być wykonane z niełamliwego plastiku. Mogą być wbite w piasek albo osadzone w specjalnej podstawie.

Wtorek 23. 06. 2020 r.

Iwza,IIts, IIIti,

Piłka koszykowa(streetball), gra sportowo- rekreacyjna.

Streetball 2018 - zdjęcie nr 1

http://www.streetballpolska.pl/przepisy/

Środa 24. 06. 2020 r.

IIIwza,IIts,

Siatkowa piłka plażowa , gł zasady gry oraz sędziowania.

 

MP w siatkówce plażowej Kraków 2018

Siatkówka plażowa – zasady

Podręcznik z zasadami gry w siatkówkę plażową liczy kilkadziesiąt stron. W czasie meczów warto jednak pamiętać o kilku podstawowych przepisach.

Rozgrywka

Celem gry jest przebicie piłki nad siatką na stronę przeciwnika i niedopuszczenie do tego, by spadła na własnej połowie. Akcję rozpoczyna zagrywka wykonywana ręką – zawodnik ma na nią 5 sekund. Potem można odbijać piłkę dowolną częścią ciała. Jedna drużyna ma prawo do trzech odbić piłki, ewentualny blok jest liczony jako pierwsze odbicie. Zespołom przysługuje jedna przerwa na odpoczynek w secie. Po każdych siedmiu kolejnych punktach następuje zmiana stron boiska. Niedozwolone jest tak zwane “kiwanie”, czyli atakowanie piłki palcami jednej ręki. Błędem jest również dotknięcie siatki.

Punktacja

W siatkówce plażowej zwycięstwo w meczu zapewnia wygranie dwóch setów. Partię wygrywa drużyna, która zdobędzie 21 punktów – do zwycięstwa potrzeba jednak dwóch punktów przewagi. Rozgrywany przy stanie 1-1 set dodatkowy jest krótszy, do wygranej wystarczy 15 punktów.

Boisko

Boisko do siatkówki plażowej powinno mieć wymiary prostokąta o bokach długości 16 i 8 metrów. Jest ograniczone kolorowymi taśmami o szerokości 5 centymetrów, które powinny wyraźnie odróżniać się na tle piasku – zalecany kolor, używany w czasie najważniejszych zawodów, to ciemnoniebieski. Na środku zawieszona jest siatka o długości 8,5 metra, dzieląca boisko na połowy. Jej górna taśma powinna mieć wysokość 2,43 metra w przypadku mężczyzn i 2,24 metra w przypadku kobiet. Piasek, na którym rozgrywa się mecze, musi być wolny od kamieni, muszelek i innych przedmiotów, które mogą spowodować kontuzję lub skaleczenie siatkarzy.

 

Czwartek 25.04.2020 r.

 IIts, IIIti, Iwza, Itb5

 

Pamiętaj o rozwadze nad wodą

Rozpoczynamy  wakacje i sezon urlopowy, a coraz ładniejsza aura sprawia, że chętniej wypoczywamy nad wodą. Tymczasem by wypoczynek ten nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad…

Sprzyjająca pogoda, wysokie temperatury i słońce sprawiają, że właśnie nad wodą wypoczywamy najchętniej. Jednak jezioro, rzeka czy morze to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. To przede wszystkim tutaj liczy się pilna uwaga i przezorność wypoczywających. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą być tragiczne w skutkach.  Przy okazji letnich wycieczek i aktywnego wypoczynku – o tragedię nietrudno. Policja przypomina o podstawowych zasadach, które obowiązują podczas pobytu w rejonach/okolicach zbiorników wodnych.

Zasady bezpiecznej kąpieli:

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika;

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;

5. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

6. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

7. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm;

11. Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może ponieść za sobą bardzo poważne konsekwencje;

12. Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach;

13. Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne;

14. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

15. Zażywając kąpieli słonecznych zwracajmy uwagę na osoby obok nas. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował naszej pomocy. Jeśli będziemy w stanie mu pomóc, to zróbmy to, ale w granicach swoich możliwości. Jeśli nie będziemy czuli się na siłach, to zaalarmujmy natychmiast inne osoby;

16. Pływając żaglówkami, łódkami czy kajakami pamiętajmy o założeniu kapoka;

17. Nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków;

18. Wypływając na dłuższy rejs pamiętajmy, żeby wcześniej sprawdzić prognozę pogody;

19. Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy. Pamiętajmy, że podczas naszego urlopu – złodzieje nie próżnują. Zwracajmy uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę.

Tylko przestrzegając tych podstawowych zasad możemy sprawić aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwe. Pamiętajmy, że bezpieczna kąpiel zależy tylko do nas samych!

 

Piątek 26 . o6. 2020 r.

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2019/2020.

Udanych i bezpiecznych wakacji.)))

Do zobaczenia w szkole!!! 

Skip to content