To był dobry pomysł na praktyki

unia
tytul     Wszystko co dobre kiedyś się kończy. Kolejna grupa naszych uczniów odbyła praktyki zagraniczne w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus+  sektora Kształcenie i Szkolenia Zawodowe. Projekt nazywa się „Zbudujmy razem nasz europejski dom!”.

Grupa 15 uczniów, wybranych w drodze eliminacji, pracowała na placach budowy w Niemczech. Byli to uczniowie klas III Tb i IIIT bd:

 

 

 1. Marcin Arendarski
 2. Kacper Bara
 3. Mateusz Bąk
 4. Natalia Bernyś
 5. Łukasz Bochenek
 6. Dawid Cybulski
 7. Jakub Falasa
 8. Kamil Ginał
 9. Sebastian Majczak
 10. Mateusz Patrzałek
 11. Marta Strojna
 12. Anita Terlecka
 13. Mariusz Sikora
 14. Tomasz Wojtyś
 15. Konrad Wyrazik

Praktyki trwały od 14.09.2015r do 09.10.2015r.,  Uczniowie przez pierwsze dwa tygodnie pracowali w takiej dużej aglomeracji, jak miasto Lipsk we wschodniej Saksonii. Miejsce praktyk było wyjątkowo ciekawe – to była willa z 1901 roku, w której kiedyś mieścił się sierociniec. Prawdopodobnie, należała do niemieckiego kompozytora Wagnera. Prace remontowe w takiej klasy zabytku były wyzwaniem dla naszych uczniów i ogromną odpowiedzialnością. Następne dwa tygodnie uczniowie spędzili przy pracach murarskich w Schkeuditz przy budowie basenu i układaniu kostki.

Możemy z dumą powiedzieć, że dali radę, przywieźli oceny celujące i certyfikaty, w których wyszczególnione nabyte umiejętności. Między innymi, nasi uczniowie teraz potrafią

-zniszczyć stare i postawić nowe ściany,

-fugować stary piaskowiec

-wykonywać zwykłą i specjalną zaprawę tynkarską

-tynkować

-robić mieszankę betonową

-szpachlować

-murować

-wykonywać wylewki

-robić zaprawę gipsową

-obsługiwać betoniarkę

I zdobyli jeszcze wiele innych umiejętności, które na pewno przydadzą się im w przyszłej pracy. Oprócz tego nauczyli się pracy w grupie, nawiązali dużo nowych znajomości, w czasie wolnym z opiekunem p.Anną Rozmysłowską i opiekunami naszego partnera zwiedzali Berlin i Drezno, majestatyczne pomniki w Lipsku, z opiekunem, p.Mariuszem Siłką zwedzili bogate w atrakcje zoo w Lipsku. Poza tym, odpoczywali, grając w biliard i kręgle oraz spędzając czas w klubie młodzieżowym na terenie miejsca zamieszkania.

Jeden z uczniów tak podsumował swój udział w projekcie: „Uważam, ze takie projekty stwarzają nowe perspektywy dla ludzi w moim wieku”. Zdjęcia z praktyk można obejrzeć w naszej TUTAJ

Koordynator projektu Tatiana Cebula.

 

Skip to content