Źle pisać i pisać znaczy krzywdzić swoja mową tych , którzy ją budowali – Janusz Korczak

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego . Pamiętaliśmy o tym święcie i uczciliśmy  je  potyczkami językowymi , czyli  Turniejem norm i form,  a także dyktandem- o tytuł  Mistrza Ortografii. Po raz pierwszy, w ortograficznym quizie on-line, wzięli udział uczniowie klas zawodowych. W ortograficznych i językowych  zmaganiach uczestniczyła  również młodzież ucząca się  w technikum i liceum. Poza znajomością reguł ortograficznych uczniowie  musieli  się wykazać sporą wiedzą zakresu poprawnego                            i sprawnego mówienia i pisania . Poprawne oznacza oczywiście zgodne z przyjętymi wzorami językowymi, a także wzorcami stylistycznymi . Dni Języka Polskiego  stały się pretekstem do refleksji na temat kondycji  współczesnej polszczyzny . Bardzo często Polacy kaleczą  język  używając np. takich form jak- poszłem  zamiast poszedłem , włanczam zamiast włączam,  w każdym bądź razie zamiast w  każdym razie lub bądź co bądź. Wynika to  nieznajomości  lub lekceważenia  obowiązujących norm i form  użytkowników języka. Dlaczego powinniśmy mówić i pisać poprawnie ? Przede wszystkim poprawne posługiwanie się polszczyzną ułatwia komunikację interpersonalną.  Decyduje też o tym , czy postrzegamy drugiego człowieka jako kulturalnego , czy raczej jako osobę ubogą duchowo, taką , która ma mocno zawężone horyzonty myślowe .

Obchody Dni  Języka Ojczystego stały się w Staszicu  imprezą cykliczną.  W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości,  taka tematyka wpisuje się                    w rocznicowe obchody. O naszej tożsamość narodowej nie tylko decyduje historia , ale pielęgnowanie przez całe pokolenia pięknej  polszczyzny.

Finaliści szkolnego konkursów reprezentowali Zespół Szkół w Powiatowym Konkursie Wiedzy  o Języku w ramach Jubileuszu 100-lecia Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana  Wyszyńskiego w Staszowie .Uczniowie Ada Banasiewicz , Patryk Sałata i Mateusz Wójcik zajęli zaszczytne  II miejsce. Wzięli również udział w XII Wojewódzkim Turnieju Norm i Form we Włoszczowie, godnie reprezentując naszą szkołę.  Ada Banasiewicz i Patryk Sałata zajęli III miejsce w Turnieju norm i form. Tytuł Mistrza Ortografii przypadł uczniom klas pierwszych : Elizie Czapli z klasy I a LO ( I miejsce ), Adrianowi Bąkowi z klasy I Ti( II Miejsce) i Bartłomiejowi Szlufikowi z klasy II Ti.

Zwycięzcom gratulujemy!!!

Skip to content