Przejdź do treści

Zajęcia przygotowawcze uczniów Zespołu Szkół przed wyjazdem do Grecji

    Przed wyjazdem na zagraniczne praktyki zawodowe do Grecji uczniowie kształcący się na kierunkach technik pojazdów samochodowych oraz technik programista, którzy zakwalifikowali się do projektu, uczęszczali na zajęcia językowe, pedagogiczne, kulturowe oraz zajęcia z bezpieczeństwa i higieny pracy. Młodzież szlifowała swoją znajomość języka angielskiego zawodowego, uczestniczyła w zajęciach, które dotyczyły aklimatyzacji do nowych warunków życia i pracy w Grecji, omawiane były również sposoby radzenia sobie ze stresem oraz z rozłąką z bliskimi. Dodatkowo uczestnicy projektu brali udział w zajęciach kulturowych, podczas których zapoznali się z obyczajami Greków, poznali różnice
i podobieństwa kultury polskiej i greckiej. Młodzież zwróciła uwagę na cechy wspólne wielu kultur i narodowości. Uczniowie uświadomili sobie znaczenia i wpływ kultury na konstruowanie tożsamości człowieka, postrzeganie świata i własnego zachowania. Uczestnicy projektu rozwinęli umiejętność efektywnej komunikacji w środowisku międzykulturowym oraz rozwinęli postawę otwartości i wrażliwości na różnorodność kulturową. Zadaniem uczniów było przygotowanie kilku prezentacji o Grecji, z których dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji na temat kultury, historii, i obyczajów panujących w tym kraju.

Zajęcia przygotowawcze uczniów Zespołu Szkół przed wyjazdem do Grecji Zobacz więcej »

Karol Wojciechowski- zwycięzcą konkursu informatycznego

Za nami już II edycja Konkursu – Międzyszkolna Liga Przedmiotowa- organizowanego przez Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach w ramach projektu: „Dziś Uczeń – Jutro Student”. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas przedmaturalnych, którzy chcą sprawdzić swoje wiadomości i umiejętności z następujących przedmiotów: matematyka, geografia, biologia, fizyka, chemia i informatyka. Przebiega on w trzech etapach: pierwszy ma formę testu online, a dwa kolejne odbywają się w już stacjonarnie w pracowniach UJK.
W tegorocznej rywalizacji wzięło udział 17 uczniów Zespołu Szkół im. S. Staszica, którzy przystąpili do testów z matematyki, geografii i informatyki. W finale konkursu z informatyki znalazł się Karol Wojciechowski- uczeń IV klasy technikum w zawodzie technik programista, który 20 marca br. najlepiej w województwie poradził sobie z przygotowanym przez organizatorów testem w tej kategorii i zajął I miejsce. Zwycięstwo w konkursie wymagało od Karola wykazania się rozległą wiedzą informatyczną z zakresu:  sprzętu, sieci komputerowych, systemów operacyjnych ale też algorytmiki czy programowania. Opiekunem merytorycznym ucznia był p. Tomasz Dygulski.

Autor tekstu: Anna Banaś
Autor zdjęć: Tomasz Dygulski

 

Karol Wojciechowski- zwycięzcą konkursu informatycznego Zobacz więcej »

KONKURS „TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO”

dla uczniów szkół ponadpodstawowych

X EDYCJA 2024/2025 „TURBOLANDESKUNDE – NIEMCY

Konkurs Turbolandeskunde to wyjątkowe wydarzenie, które łączy pasję do nauki
z ekscytacją rywalizacji i jest skierowany do uczniów, którzy są zainteresowani nauką
o krajach niemieckojęzycznych i ich kulturach.

Poprzez rywalizację i naukę uczestnicy rozwijają swoje umiejętności badawcze, zdobywają cenną wiedzę i mają szansę na zdobycie atrakcyjnych nagród.

Konkurs odbywa się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) oraz przy wsparciu Goethe Institut w Krakowie.

Głównym celem konkursu Turbolandeskunde jest promowanie wiedzy o różnych krajach niemieckojęzycznych i ich kulturach. Uczestnicy mają okazję dowiedzieć się więcej o historii, geografii, kulturze, języku i wielu innych aspektach Niemiec.

KONKURS „TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO” Zobacz więcej »

Platynowe Indeksy Politechniki Świętokrzyskiej dla uczniów Staszicówki

20 marca 2025r. odbyła się Gala Finałowa konkursu o Platynowy Indeks Politechniki Świętokrzyskiej realizowanego w ramach projektu:„Dziś Uczeń- Jutro Student”. Uczniowie szkół średnich z naszego regionu tradycyjnie już konkurowali w kategoriach: Elektrotechnika i Elektromobilność, Informatyka, Automatyka, Mechanika i Budowa Maszyn, Ekonomia i Zarządzanie oraz InżynieriaŚrodowiska i Odnawialne Źródła Energii. O indeksy, czyli przepustkę na studia poza normalnym trybem rekrutacji, walczyły m.in. trzy drużyny z Zespołu Szkół im. S. Staszica w Staszowie. Zespół AITIOM w składzie: Hubert Skuza, Olga Pieprzycka, Grzegorz Chyliński, Mateusz Kwiatek i Paweł Nurek  pod kierunkiem p. Tomasza Dygulskiego przygotował aplikację – „Inteligentny tłumacz”. Drużyna  MROZIKI w składzie  Mikołaj Borek, Thomas Maciejewski, Łukasz Sieczka i Bartosz Zmarzlik prowadzona przez p. Tomasza Łokcia  opracowała model ekologicznej wiaty na hulajnogi. Zespół AZYL w składzie: Bartosz Janecki, Maciej Nowak i Tomasz Panasiuk pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów zawodowych, p. Grzegorza Sołtysiaka zaprojektował i wykonał „urządzenie do składania ubrań”.

Platynowe Indeksy Politechniki Świętokrzyskiej dla uczniów Staszicówki Zobacz więcej »

Staszicówka na praktykach zawodowych w Maladze

Uczniowie  klas trzecich technikum o profilu technik elektryk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechanik i technik spawalnictwa w Zespole Szkół im. S. Staszica odbywali swoje praktyki zawodowe w Hiszpanii, w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej „Innowacyjne praktyki zawodowe kluczem do sukcesu zawodowego na europejskim rynku pracy”. Całkowity koszt dofinansowania projektu to kwota: 168 879,07 PLN. Koordynatorkami projektu są panie mgr Barbara Kostępska i mgr inż. Maria Usowska.

          Nasi uczniowie spędzili dwa tygodnie w Maladze, gdzie mogli poznać specyfikę danej branży poza granicami naszego kraju. Chłopcy pracowali w hiszpańskich firmach zlokalizowanych w samej Maladze lub jej okolicach. Pierwszego dnia uczniowie zostali zaprezentowani w swoich firmach  oraz zaznajomieni z trasą dojazdu do pracy i potrzebnymi środkami transportu. W kolejnych dniach uczestniczyli w zleceniach i codziennej działalności danego przedsiębiorstwa, mogli obserwować specjalistów  swojej branży i dzięki temu doskonalić własne umiejętności.

Staszicówka na praktykach zawodowych w Maladze Zobacz więcej »