Jakub Zając, uczeń IV klasy Technikum Informatycznego został finalistą II Olimpiady Cyfrowej.
Olimpiada Cyfrowa to przedsięwzięcie interdyscyplinarne, sprawdzające kompetencje cyfrowe uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Celem Olimpiady jest podnoszenie kompetencji medialnych, informacyjnych i cyfrowych uczniów szkół, promocja idei świadomego użytkowania nowych mediów, odbierania informacji w sposób krytyczny, rozumienia języka mediów, przestrzegania standardów etycznych, dbania o swoje bezpieczeństwo w sieci, rozumienia prawnych i ekonomicznych aspektów działania mediów.
W listopadzie 2017 roku odbył się I etap Olimpiady Cyfrowej. Zespół szkół w Staszowie był reprezentowany przez kilku uczniów klas informatycznych. Zadaniem młodzieży było rozwiązanie testu on – line. Spośród 2 346 osób z 242 szkół wyłoniono 299 osób. Do II etapu Olimpiady zakwalifikowało się dwóch uczniów Staszicówki:
Albert Krawczyński i Jakub Zając. Drugi etap polegał na realizacji projektu medialnego. Uczestnicy wykonywali dwa zadania: tworzyli artykuł w Wikipedii, opracowując hasło z zakresu edukacji medialnej i cyfrowej oraz przygotowali cykl filmów wideo, poświęconych tematyce medialnej.
Wielki sukces odniósł Kuba Zając, uzyskując 88 punktów na 100 możliwych! Zakwalifikował się on do elitarnego grona składającego się z 20 uczestników i tym samym trafił do III etapu Olimpiady. Najlepsi z najlepszych spotkają się 20 kwietnia 2018 roku na zawodach finałowych w Warszawie, podczas których zawalczą o cenne nagrody rzeczowe (laptopy, tablety) oraz o tytuł laureata tej prestiżowej imprezy. Upoważnia on do otrzymania indeksu na dowolny kierunek stacjonarnych studiów licencjackich, prowadzonych przez Collegium Civitas oraz zwolnienie z opłat czesnego przez okres jednego roku. Laureaci i Laureatki Olimpiady (czyli Uczestnicy, którzy zdobyli I, II i III miejsce) otrzymają ponadto możliwość wyboru studiów na licznych kierunkach w najważniejszych ośrodkach akademickich kraju (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i wiele innych). Patroni honorowi olimpiady to: Ministerstwo Cyfryzacji, Polski Komitet ds. UNESCO, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Główny Partner merytoryczny: Collegium Civitas
Nad merytorycznym przygotowaniem ucznia czuwali nauczyciele Zespołu Szkół:
mgr Zbigniew Switek (polonista) i mgr inż. Tomasz Dygulski (informatyk).