Finalistka Olimpiady Literatury i Języka Polskiego!

Dnia 15.04.2021 r. odbył się finał Ogólnopolskiej Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. Wzięło w nim udział ponad 180 najlepszych humanistów z całego kraju, w tym uczennica naszej szkoły Karolina Cebula z klasy 2 TiG. Gra toczyła się o dużą stawkę, bowiem finaliści otrzymywali dożywotnie zwolnienie z matury z języka polskiego, w postaci maksymalnej liczby punktów na świadectwie maturalnym  zarówno z podstawy, jak i rozszerzenia oraz części ustnej, zaś laureaci mieli dodatkowo gwarantowany wstęp na studia humanistyczne na kilkunastu uniwersytetach w całej Polsce. Naszej uczennicy udało się uzyskać odpowiednią ilość punktów z pracy pisemnej, wymaganą do tytułu finalisty, i tym samym będąc dopiero w drugiej klasie technikum, już zaoszczędziła sobie stresu związanego z maturą.

Olimpiada ma wieloletnią tradycję, odbywa się nieprzerwanie od 1970 r. i charakteryzuje się rozbudowaną formą i dużym stopniem trudności. Uczestnicy muszą wykazać się nie tylko ogromną wiedzą wykraczającą poza program nauczania dla szkół średnich, ale także wytrwałością, charyzmą i oryginalnością.Zmagania trwały niemal pół roku i składały się z trzech stopni. Pierwszy rozpoczynał się już we wrześniu i objął napisanie szczegółowej pracy historyczno-literackiej na wybrany temat spośród podanych. Kolejny miał miejsce w styczniu. Składały się na niego: napisanie rozprawki lub interpretacji porównawczej i test językowy. Ci którzy uzyskali odpowiednią ilość punktów przeszli do części ustnej, w której bronili swojej pierwszej pracy konkursowej przed komisją. Po zsumowaniu wyników z trzech części i uzyskaniu promocji ze strony komisji wojewódzkiej, komitet centralny ogłosił listę uczestników zakwalifikowanych do finału. Na ostatni etap zmagań uczniowie musieli przygotować dwie wypowiedzi ustne i napisać pracę pisemną. Bibliografia obejmowała kilkaset utworów, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów, począwszy od antyku aż po czasy współczesne, odpowiednie przygotowanie wymagało więc od uczestników ogromnych nakładów chęci i pracy. Karolina natomiast o swojej drodze do finału mówi:

„To było pół roku ciężkiej pracy. Nie pomagał fakt, że cała olimpiada była przeprowadzana w formie zdalnej, co oznaczało kilkugodzinne sesje przed komputerem, w większości bez możliwości wyjścia, pod czujnym okiem kamerki, co tylko wzmagało stres. Z każdym kolejnym etapem moja motywacja rosła, a gdy przeczytałam, że trafiłam do finału, wiedziałam, że nie mogę zmarnować tych miesięcy i że zrobię wszystko co w mojej mocy, aby się udało. Na szczęście to moje „wszystko” wystarczyło, ale muszę tu zaznaczyć, że nie byłoby to możliwe bez ogromnego wsparcia ze strony rodziny, wyrozumiałości jaką okazali mi w tym wymagającym czasie nauczyciele, pomocy ze strony mojej wychowawczyni pani Doroty Kędziory oraz pani Anny Wołczyńskiej, która objęła mnie merytorycznym patronatem i oczywiście bez moich kolegów i koleżanek z klasy, którzy pomagali mi w nadrabianiu bieżącego materiału. Nadal nie mogę w to uwierzyć, ale satysfakcji, którą teraz odczuwam nie da się z niczym porównać. Gorąco zachęcam wszystkich do stawiania sobie wyzwań i przeskakiwania nad barierami w głowach, bo stać nas na o wiele więcej niż przypuszczamy.”

Cieszymy się, że nasza szkoła jest miejscem, gdzie uczniowie rozwijają swoje skrzydła. Karolinie serdecznie gratulujemy ogromnego sukcesu, a naszym uczniom życzymy podobnej wytrwałości i oczywiście wynikających z niej sukcesów!  Zaświadczenie o udziale 

Skip to content