Higiena na przestrzeni wieków

Starożytność
Pojęcie higieny było znane już w starożytności. Zwolennikiem czystego stylu życia był wielki lekarz epoki antycznej, Hipokrates. Częste kąpiele, oprócz wpływu na atrakcyjność ówczesnych ludzi, zapewniały im również zdrowie.
Starożytna Grecja
Grecy myli się się przed modlitwą oraz złożeniem ofiary bogom. Etykieta nakazywała również umyć swoje ciało przed złożeniem komuś wizyty. W mieszkaniach bogatszych Greków standardem stały się łazienki, w których znajdowała się umywalka. Mniej zamożni mieszkańcy mogli korzystać z łaźni. Oprócz zażycia kąpieli, łaźnie były również miejscem spotkań.
Starożytny Rzym
Higiena była bardzo ważną rzeczą w starożytnym Rzymie. Funkcjonowały tam termy, czyli łaźnie, w których można było zażyć gorącej lub zimnej kąpieli. Z czasem miejsce, w którym ludzie dotychczas tylko się myli, poszerzyło swoją ofertę. Rzymianie mogli tam zjeść posiłek, porozmawiać o polityce czy po prostu odpocząć. Termy cieszyły się bardzo dużą popularnością, korzystali z nich zarówno mniej zamożni jak i bogaci mieszkańcy Rzymu.
Średniowiecze
W średniowieczu panowała zasada ,,brudne ciało- czysta dusza”. Święty Hieronim nauczał ,,ten, kogo chrzest oczyścił, nie musi się kąpać raz drugi” We wczesnych wiekach średnich kąpiele były wręcz zakazane w niedziele i święta, lecz możemy znaleźć informację, że istniały łaźnie. Były dostępne dla wszystkich, a ceny nie były wysokie. Do mycia używano ługu, a później mydła. Najzamożniejsi urządzali sobie prywatne pokoje kąpielowe, a do kąpieli stosowali również zioła i płatki różane, by nadać ciału zapach. Do XV wieku łaźnie były również rozrywką, sposobem na spędzanie wolnego czasu na mieście.
Nowożytność
Nowożytność Higiena dla ludzi epoki nowożytnej była pojęciem nieznanym. Zrezygnowano z niej, ponieważ obawiano się, że woda przenosi choroby zakaźne. Chociaż człowiek stronił od niej, to jednak wciąż starał się utrzymywać względną czystość. Więc czym zastąpiono wodę? Kąpiel zastępowała bielizna, różnego rodzaju kosmetyki oraz gąbki, które służyły do mycia „na sucho”.
Współczesność
W dzisiejszych czasach higiena odgrywa dużą rolę w życiu każdego człowieka. Codziennie myjemy zęby, bierzemy prysznic czy kąpiel, używając do tego przeróżnych żeli czy płynów. Stosujemy wiele kremów, balsamów i innych kosmetyków do pielęgnacji. Ludzie skupiają dużą uwagę na swojej higienie i wyglądzie zewnętrznym. Jak dbać o higienę w czasach pandemii? Wyczekujcie naszego kolejnego wpisu.
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst „Higiena na przestrzeni czasu Starożytność nowożytność Średniowiecze Autorzy: Weronika Olszewska magdalena Gołba Współczesność Grafika: Martyna miczulis”
Skip to content