Maj Sławomir

02.06.2020

TEST SPRAWDZAJĄCY

Link do testu : historia_2wojna_1a

04.06.2020 (czwartek) godzina 10:00 –  TEST dla wszystkich uczniów

05.06.2020 (piątek) godzina 10:00 – TEST dla uczniów nie mogących wziąć udziału w teście 04.06

Link do testu zostanie umieszczony tak jak zwykle na tej stronie.

Z dniem dzisiejszym kończę przyjmowanie kart pracy, proszę więc o nie nadsyłanie ich.

27.05.2020

Zakończyliśmy rozdział IV “Polacy podczas II wojny światowej” a tym samym omówiliśmy materiał przewidziany w programie klasy I.

-Proszę wykonać kartę pracy “Podsumowanie”

-Powtórzyć tematy : 2. Władze polskie podczas II wojny światowej, 4. Powstanie warszawskie, 5. Polacy w koalicji anthitlerowskiej.

Z wymienionych tematów w następnym tygodniu odbędzie się test, a po nim wystawię oceny końcoworoczne.

W dniach 01.06 – 05.06 odbędą się indywidualne konsultacje dla zainteresowanych uczniów. Zapraszam w godzinach 9.00 – 13.00

Pozdrawiam, Sławomir Maj

Podsumowanie

20.05.2020

Przesyłam materiały z kolejnego tematu związanego z II wojną światową pt. “Polacy w koalicji antyhitlerowskiej”.

Proszę o zapoznanie się z tekstem podręcznika oraz wykonanie załączonych kart pracy. Dodatkowo załączam materiał na ten temat z serwisu epodreczniki.pl

https://epodreczniki.pl/a/wspolpraca-koalicji-antyhitlerowskiej/D11agYALI

Polacy w koalicji antyhitlerowskiej

14.05.2020

Witam,

Załączam materiały do samodzielnego zrealizowania. Proszę zapoznać się z tematem  pt. “Powstanie warszawskie” (str. 200 w podręczniku), dodatkowymi informacjami zebranymi w punktach w dołączonym pliku oraz wykonać kartę pracy związaną z realizowanym zagadnieniem.

Powstanie warszawskie

Proszę również zapoznać się z materiałem w serwisie epodreczniki.pl

https://epodreczniki.pl/a/powstanie-warszawskie/DlrtkeCyV

oraz w wolnym czasie obejrzeć film pt. “Miasto 44”

 

Życzę owocnej nauki,

Sławomir Maj

06.05.2020

Przystępujemy do realizacji ostatniego rozdziału w bieżącym roku szkolnym : “Polacy podczas II wojny światowej”.

Temat na ten tydzień to “Władze polskie podczas II wojny światowej” (str. 187 podręcznik). Podczas zapoznawania się z tymi zagadnieniami pomocny będzie dla was materiał znajdujący się w serwisie e-podreczniki.pl oraz załączone zdjęcia “Działalność rządu Władysława Sikorskiego na emigracji”

https://epodreczniki.pl/a/polskie-panstwo-podziemne-podziemie-komunistyczne/D509KdEGZ

https://epodreczniki.pl/a/rzad-polski-na-uchodzstwie/D18tWzRV

Po zapoznaniu się z materiałem proszę wykonać kartę pracy.

Władze polskie podczas II wojny światowej

Polecam także obejrzenie filmu pt. “Katyń” oraz “Katastrofa w Giblartarze”.

Karty pracy przyjmuję na bieżąco, a więc załączoną kartę pracy proszę odesłać do poniedziałku 11 maja włącznie.

Każda karta pracy ma być podpisana własnym imieniem i nazwiskiem a w stosunku do osób które rozsyłają swoją gotową prace kolegom zostaną wyciągnięte konsekwencje.

INFORMACJA ODNOŚNIE TESTU 

Osoby które z przyczyn technicznych nie miały możliwości rozwiązać testu  poinformuje w następnym tygodniu o drugim terminie. Proszę zarezerwować sobie czas oraz zapewnić odpowiednie warunki do jego wykonania.

Życzę owocnej nauki.

04.05.2020

Drodzy uczniowie,

Zgodnie z zapowiedzią, jutro tj. 05. 05. (wtorek) o godz. 10.00 zostanie zamieszczony link do testu z wiadomości dotyczących rozdziału II wojna światowa. Na test przeznaczony jest czas 30. min. Link zostanie zamieszczony LINK DO TESTU. Powodzenia. Po otworzeniu strony z testem proszę o NIEPRZEŁĄCZANIE kart przeglądarki gdyż po przejściu  na inną kartę zaznaczone dotychczas pytania się wykasują. Jeśli o godz. 10.00 link do testu będzie niewidoczny proszę odświeżyć stronę. Strona z testem jest responsywna (prawidłowo wyświetla się na smartfonach). Nazwę klasy proszę wpisywać w formacie np. 1ti, 1tom itd. bez odstępów wielkich liter  i innych dodatkowych znaków.

28.04.2020 r.

Drodzy uczniowie,

W związku ze zbliżającym się weekendem majowym nie otrzymujecie w tym tygodniu żadnych kart pracy do wykonania. Proszę natomiast aby wykorzystać ten czas na dokładne przygotowanie się do testu z rozdziału pt. “II wojna światowa”, który odbędzie się w formie on-line (o terminie zostaniecie odpowiednio wcześniej poinformowani).

Podczas przygotowań zwróćcie uwagę na wytłuszczony w podręczniku tekst (daty, nazwiska itp.)

Na brakujące karty pracy czekam tylko do końca miesiąca.

Z OKAZJI PRZYPADAJĄCEJ W TYM ROKU (JUŻ ZA KILKA DNI) 75 ROCZNICY ZAKOŃCZENIA II WOJNY ŚWIATOWEJ OGŁASZAM ZADANIE DLA CHĘTNYCH

“II wojna światowa we wspomnieniach i pamięci mojej rodziny” – Przygotuj tekst dotyczący przeżyć twoich przodków (dziadków, pradziadków) podczas II wojny światowej. Może to być zarówno ich udział w działaniach na froncie jak i ich życie codziennie pod okupacją. Zachęcam do dołączania fotografii z rodzinnych albumów z tego okresu lub zdjęć posiadanych pamiątek. Z zaciekawieniem czekam na wasze prace. Najciekawsze z nich zostaną wyróżnione oceną lub nagrodą książkową.

W razie jakichkolwiek pytań proszę o kontakt mailowy

Pozdrawiam,

Sławomir Maj

 

22.04.2020 r.

Witam,
w kolejny tygodniu zdalnej nauki kończymy rozdział z podręcznika pt. II wojna światowa.
1) Proszę samodzielnie powtórzyć te zagadnienia tj. od strony 124 do 177 z podręcznika
2) Wykonać załączoną kartę pracy i odesłać ją na mój e-mail slmaj@wp.pl
3) Z podręcznika ze strony 178 wykonać zadania z punktu ,,sprawdź się” (1, 2,3,4,6,7,11,13,17) – notatki pisemnie do zeszytu
4) Przypominać kolegom i koleżankom o przysyłaniu zaległych kart pracy (wiele osób jeszcze tego nie zrobiło). Jednocześnie proszę nie sugerować się gotowymi odpowiedziami znalezionymi w internecie lub pozyskanymi od kolegów tylko szukać informacji samodzielnie w podręczniku oraz innych wiarygodnych źródłach.
Co dalej? Nie wiem… Myślę, że nieprędko się zobaczymy, dlatego apeluję o solidną naukę. Sami powinniście już zrozumieć, że wszyscy znaleźliśmy się w  wyjątkowej sytuacji i musimy sprostać wyzwaniom jakie przyniósł ten czas. Z nauki na początku roku przypomnijcie sobie o pandemii grypy hiszpanki i kryzysie po I wojnie (s. 22 i 26). Dziś bez wojny doświadczamy podobnych zjawisk dlatego wymaga to od nas wyjątkowej postawy.  U Was musi się to przejawiać właśnie przez poważne podejście do nauki. Obecnie tworzy się nowa historia, o której podobnie jak o tamtych wydarzeniach będzie się pisać w książkach.
Pozdrawiam i życzę wytrwałości
S.Maj

 

14.04.2020 r.

Drodzy uczniowie,

zbliżamy się do zakończenia omawiania działań wojennych podczas drugiej wojny światowej. W związku z tym proszę zapoznać się z materiałami z podręcznika od strony 168 do 173 włącznie. Ponadto rozwiązać dołączoną kartę pracy pt. “Droga do zwycięstwa”. Następnym razem zamieszczę materiał powtórzeniowy z dotychczas omawianych zagadnień.

Przypominam o możliwości kontaktu pod adresem slmaj@wp.pl oraz przesyłaniu rozwiązanych kart pracy.

Pozdrawiam,

Sławomir Maj

Droga do zwycięstwa

01.04.2020 r.

Drodzy uczniowie,

Mam nadzieję, że przyswoiliście sobie dotychczasowe wiadomości, kolej więc na następną część materiału. Dzisiaj skupimy się na historii politycznej okresu drugiej wojny. Będą to działania Wielkiej Koalicji. Proszę przeczytać wiadomości z podręcznika (str. 165-166). Dodatkowo zamieszczam informacje “w pigułce” na ten temat (plik pdf) które mają się znaleźć w waszych zeszytach w celu ich utrwalenia.

Przypominam o gromadzeniu poprzednich kart pracy.

Pozdrawiam,

Sławomir Maj

Działania Wielkiej Koalicji

25.03.2020 r.

Drodzy uczniowie,

W związku z przedłużającym się stanem epidemii, musimy kontynuować naukę w trybie zdalnym. Przystępujemy zatem do realizacji kolejnych zagadnień podstawy programowej, które podlegać będą ocenie o czym poinformuję wkrótce.

Tym razem, zajmiemy się dalszymi działaniami wojennymi poza Europą. Przypominam, że omawianie przebiegu wojny zakończyliśmy na roku 1941 (atak Niemiec na ZSRR) co było momentem zwrotnym w historii drugiej wojny światowej. Kolejnym wydarzeniem o tak wielkim znaczeniu był atak Japonii na USA i na tym zagadnieniu skupiać się będzie zasadnicza część tego tematu.

W realizacji tego zagadnienia pomoże wam paragraf ze strony 158 podręcznika zatytułowany “Wojna poza Europą”. Dodatkowo, z uwagi na wagę zagadnienia dołączam materiał pt. “Działania wojenne na Dalekim Wschodzie”. Utrwaleniu wiadomości posłuży karta pracy załączona w pliku.

Proszę o wydrukowanie i staranne uzupełnienie kart pracy (również tych z ubiegłego tygodnia) oraz zachowanie ich do oceny.

Proszę ponadto o skorzystanie po raz pierwszy z materiału na stronie epodręczniki.pl

Załączam link powiązany z realizowanym tematem https://epodreczniki.pl/a/wojna-poza-europa/D19VtHNqT

W ramach uzupełnienia edukacji historycznej z tego tematu proszę o zapoznanie się z filmem pt. “Pearl Harbour”.

Materiały z 25.03

W razie jakichkolwiek pytań proszę o wiadomość e-mail na adres slmaj@wp.pl

Życzę owocnej pracy

Sławomir Maj

19.03.2020 r.

Drodzy uczniowie odbywający zajęcia historii pod moim kierunkiem, 

W związku z zaistniałą sytuacją, przez jakiś czas zmuszeni jesteśmy kontynuować dalszą naukę “na odległość”.

Postaram się przesyłać Wam wskazówki do samodzielnej pracy oraz materiały które ją ułatwią.

Na początek przypominam, że ostatnio mówiliśmy o losach ludności polskiej i żydowskiej pod okupacją. W związku z tym, proszę o przypomnienie sobie tych zagadnień i wykonanie załączonych kart pracy. Ponad to zachęcam do wykorzystania wolnego czasu na uważne obejrzenie wymienionych filmów: “Chłopiec w pasiastej piżamie” ; “Dzieci Ireny Sendlerowej” ; “Syberiada Polska” oraz “Pianista”. Proszę o zwrócenie uwagi na panujące warunki w przedstawionych obozach oraz ludzkie postawy i zachowania.

Kolejne materiały pojawią się w nadchodzącym tygodniu.

Życzę owocnej pracy.

Sławomir Maj

Okupowana Polska i Polityka okupacyjna Niemiec

Skip to content