Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W dniu 1 marca 2019 roku uczniowie klas drugich technikum w  Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie, zostali zaproszeni na prezentację historyczną z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Celem prezentacji było pogłębienie wiedzy uczniów naszej szkoły w kierunku historii naszego kraju, powiatu czy miasta – Staszów, a także oddanie czci Bohaterom Narodowym.

Szkolny chór odśpiewał pieśni patriotyczne
Uczniowie z zainteresowaniem uczestniczyli w spotkaniu

Spotkanie zostało zorganizowane oraz przeprowadzone przez v-ce dyrektora Pana Sławomira Maja oraz ks. Sylwestra Gawła. Uczniowie mieli zaszczyt poznać zaproszonych gości specjalnie na to spotkanie, którzy mieli bezpośredni kontakt z osobami należącymi do ,,Wyklętych”, a także posłuchać niezwykle ciekawych historii. Wysłuchali również piosenek wykonanych przez chór szkolny i wierszy wyrecytowanych przez uczniów naszej szkoły, autorstwa jednej z zaproszonych Pań. Meritum spotkania stanowiła  prelekcja wygłoszona przez dr S. Maja, której tematem było ,,Młode Wojsko Polskie” i grupa ,,Mnicha” jako przykład działalności młodzieżowych organizacji niepodległościowych na Ziemi Staszowskiej.

Zaproszeni goście

Wśród świadków ,,żywej historii” gościła była nauczycielka naszej szkoły  – Pani Jolanta  Chmurowska, a także Pani Ewa Machalska oraz Pani Irmina Głodkiewicz. Panie opowiadały uczniom historie z ich młodych lat, które w dużym stopniu wpłynęły na życie bliskich im osób. Zestawienie wiekowe uczniów z osobami które ową historię tworzyły, wywarło zarówno na uczniach jak i na osobach zaproszonych wielkie emocje, co dało się zauważyć na ich twarzach. Historia przedstawiona podczas spotkania, poruszyła nie jedno serce uczestników, a zarazem dała świadectwo na to, że młodzież w dzisiejszych czasach nie jest obojętna na dzieje Narodu Polskiego, co dało wyraz w gromkich brawach oraz łzach w oczach niejednego ucznia. Zwieńczeniem  spotkania było złożenie kwiatów, wspólna modlitwa oraz zapalenie zniczy na grobie ś.p.  Ludwika Machalskiego ps. „Mnich”.

uroczyste złożenie kwiatów na grobie ś.p. Ludwika Machalskiego

Przygotowała Julia Maćkowska, uczennica kl. 2Tb

Skip to content