Praktyki w ramach projektu “Być informatykiem przyszłości – uczymy się profesji w Europie “

logo unia1

zdjecie logo

W okresie 01-26 lutego 2016 roku w Berlinie odbyły się praktyki informatyczne w ramach projektu „Być informatykiem przyszłości – uczymy się profesji w Europie”  w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Do Berlina pojechało15 uczniów z klasy III technikum informatycznego z Zespołu Szkół im.Stanisława Staszica w Staszowie wraz z opiekunem p. Anną Rozmysłowską.

Galeria zdjęć z projektu

Organizacją przyjmującą była firma „Berlink”. Głównymi koordynatorami praktyk były p.Teresa Quintana oraz p.Izabella Witkowska.

Pierwsze dni praktyk miały charakter zapoznawczy, poznawaliśmy rodziny, u których mieszkaliśmy po dwie-trzy osoby i koordynatorów. Pokazano nam biuro „Berlink”, gdzie pracowaliśmy przy komputerach oraz polski sklep spożywczy w Berlinie„ U Zosi”.

W następnych dniach poznaliśmy informatyka  p.Tsvetelinę Valkovą , z którą uczestnicy mieli zajęcia teoretyczne w języku angielskim i praktyczne na stanowiskach pracy .

W sklepie „U Zosi” zbieraliśmy informację o towarach i robiliśmy zdjęcia produktów. Podzielono nas na dwie grupy. Praktyki odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. 9.30-12.30 oraz 14.30-17.30.

Każdego dnia zapoznawano się z czymś nowym. Mogliśmy poznać historie kart graficznych, stron internetowych oraz kinematografii. Zapoznaliśmy się również z programami do obróbki zdjęć oraz filmu – „Adobe Photoshop” , „Adobe Premiere CC”

Głównym punktem było stworzenie strony internetowej sklepu „U Zosi” przy użyciu oprogramowania Joomla. Codziennie konfigurowaliśmy stronę, zmieniając i dodając nowe elementy typu : zdjęcia sklepu i oferta produktów.

Stworzyliśmy także film promujący sklep „ U Zosi”, montując go w zapoznanym programie.

Podczas praktyk organizowane były wyjścia do atrakcyjnych muzeów i zwiedzanie Berlina. Mogliśmy zobaczyć m.in. Bramę Brandenburską, Bundestag, fragmenty muru berlińskiego czy pomnik Holokaustu. Szczególnie zainteresował nas Deutsche Technik Muzeum , gdzie można było zobaczyć wiele pociągów, modeli statków i samolotów z różnych epok. Zobaczyliśmy wiele starych aparatów i kamer oraz poznaliśmy początki robienia zdjęć i filmów.

Byliśmy także w Museum für Kommunikation, w którym zaznajomiliśmy się z historią komunikacji międzyludzkiej  – od sygnałów dymnych w prehistorii  do e-maili w teraźniejszych czasach.  W Muzeum Historii Berlina poznaliśmy kulturę i historię stolicy Niemiec, przewodnik opowiedział nam o murze berlińskim i Berlinie podczas II wojny światowej.

Udało się zwiedzić także Panoptikum, schron z XX wieku oraz Poczdam. W Poczdamie zobaczyliśmy bogato zdobione pałace, otaczające je ogrody oraz protestancki kościół mieszczący się niedaleko.

W siedzibie Apple Store zapoznaliśmy się z nowinkami technicznymi tej firmy.

Ostatniego dnia praktyk przedstawiliśmy komisji, składającej się z  koordynatorów, szefowej Zosi oraz innej grupie praktykującej w Berlink’u finalne wersje stron internetowych , opowiadaliśmy o tym co znajduje się na nich oraz o samym sklepie i o tym co informatycy robili „U Zosi”. Prezentacja odbyła się w języku angielskim. Przedstawiliśmy także film promujący sklep.

Następnie odbyło się oficjalne rozdanie certyfikatów ukończenia praktyk.

Zagraniczne praktyki spełniły moje oczekiwania. Mogliśmy się wykazać swoją wiedzą, ale przede wszystkim zdobyć potrzebne umiejętności, poznać inną kulturę oraz nowych ludzi.

Zobaczyliśmy jak wygląda praca w małych grupach. Każdy z nas ocenił, jakie są jego umiejętności językowe.

Moim zdaniem te praktyki były udane. Umiejętności zdobyte podczas praktyk przydadzą nam się w zawodzie informatyka .

Michał Wąs. III Ti.

 

 

Skip to content