15 – 17 czerwca 2018 r. Rajd edukacyjny „O Niepodległą – szlakami Langiewicza, Hubala i Ponurego”, organizowany przez Delegaturę IPN w Kielcach

Pod koniec czerwca, na zakończenie roku szkolnego uczniowie ZS zostali zakwalifikowani do udziału w Rajdzie  edukacyjnym „O Niepodległą – szlakami Langiewicza, Hubala i Ponurego”, organizowanego przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.

15 .06.2018 r.wraz z 6 innymi grupami uczniów szkół z woj. świętokrzyskiego zebrali się w miejscu zbiórki w Kielcach. Stąd cała wycieczka pod opieką swoich nauczycieli i pracowników IPN udała się na miejsce startu pierwszego etapu – w okolice Samsonowa i Kołomanii. Tutaj było kilka zadań do wykonania przez uczestników  na trasie marszu. Marsz odbywał się wytyczonymi przez PTTK szlakami turystycznymi lub ścieżkami rowerowymi w okolicach Kołomanii, Długojowa,  Szałasu, Świniej Góry, Jastrzębiej i Bliżyna. Dystans do pokonania ok. 18 km. Po zakończeniu etapu i zaliczeniu zadań, uczestnicy zostali przewiezieni do Skarżyska – Kamiennej i zakwaterowani w miejscu noclegu, w Ośrodku Wypoczynkowym „Rejów” przy ul. Wioślarskiej 1  w Skarżysku – Kamiennej. Wieczorem przy ognisku uczniowie składali raporty z całego dnia trasy.

Drugiego dnia (16.06.2018.) – po śniadaniu uczestnicy przejechali autokarem do miejsca startu drugiego etapu – okolice Wąchocka. Tam najpierw zaplanowano zwiedzanie Klasztoru Cystersów w Wąchocku, a następnie realizację zadań przez uczestników rajdu na terenie Wąchocka i wyruszenie na trasę marszu. Marsz odbywał się wytyczonymi przez PTTK szlakami turystycznymi lub ścieżkami rowerowymi na trasie: Wąchock, Rataje, Polana Langiewicza, Wykus.   Dystans do pokonania ok. 12 km. Po południu, od godz. 16.00, wszyscy wzięli udział w uroczystościach patriotycznych na polanie Wykus.

Trzeciego dnia (17.06.2018.) – Po śniadaniu  cała grupa  zwiedzała Muzeum Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej. Następnie uczestnicy przejechali  w okolice miejscowości Skarżysko – Pogorzałe, wymaszerowali  na trasę i przeszli do Skarżysko-Bór, ewentualnie Skarżysko-Brzask.

To był ostatni punkt rajdu. Czas na podsumowanie i zamknięcie rajdu oraz wręczenie nagród i pamiątek dla uczestników i opiekunów grup.

Mimo kilkudniowego wysiłku i trudu przy wypełnianiu zadań uczniowie ZS: Weronika Szczur, Anna Skiba, Iwona Bujarska, Iwona Gul i Błażej Boroń pod opieką pani Edyty Utnik  z entuzjazmem i energią wspominali kolejne etapy rajdu.

Uroczystości na Wykusie były pełne patriotyzmu i doskonale wpisały się w obchody

Roku dla Niepodległej.

Skip to content