BohaterON – włącz historię!

Ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego

Listopadowe dni sprzyjają wspomnieniom o bohaterach zasłużonych dla Historii Polski. Po raz kolejny nasza szkoła została zakwalifikowana do wzięcia udziału w ogólnopolskim projekcie związanym z losami Powstańców Warszawskich. Ciekawa i atrakcyjna lekcja tematyczna ma pokazać, że historia nie jest nudnym przedmiotem.

Współczesne i nowoczesne spojrzenie na patriotyzm ma  przekonać, że nie jest to coś archaicznego i wstydliwego.

W klasach czwartych liceum pod kierunkiem Edyty Utnikzostały przeprowadzone lekcje oparte na scenariuszach i materiałach edukacyjnych udostępnionych przez  „BohaterON w Twojej Szkole”.

Uczniowie zapoznali się ze szczegółami akcji i dowiedzieli się dlaczego biorą w niej udział.

Wykład nauczyciela przybliżył tematykę przygotowania akcji „Burza” i przebieg Powstania Warszawskiego. W podręczniku znaleźliśmy dodatkowe infografiki z tego wydarzenia. Z ubiegłorocznej wycieczki do Muzeum Powstania wykorzystaliśmy kartki kalendarza z opisem każdego dnia powstania. Zwróciliśmy uwagę na coroczne wspomnienie godziny „W” przez sygnały dźwiękowe. Na stronie projektu można zapoznać się z biogramami Powstańców i wysłać do nich kartkę

 Na lekcji obejrzeliśmy z uczniami, specjalnie przygotowany we współpracy z Historią bez cenzury odcinek „Głód, brud i wesela – codzienność podczas Powstania Warszawskiego”. Inny sposób spojrzenia na młodych ludzi w akcji. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania:

Czy powstańcy walczyli dniem i nocą bez przerwy? Co jedli, gdzie spali, jak dbali o higienę? Jak wyglądały śluby i wesela w tamtych czasach? Czemu tylu powstańców lubiło tańczyć i śpiewać, czy wypadało to robić?. Było trochę przestrzeni na normalność, ale czy to im wystarczało? Wszak każdy z nich miał swoje marzenia, pragnienia, słabości, wątpliwości.

Obowiązkowym elementem tej edycji było również dokonanie przez uczniów pamiątkowych wpisów na stronie www.dumnizpowstańców.pl

Tekst i zdjęcia: Edyta Utnik

Skip to content