Czytamy i polecamy

Recenzja powieści „Igrzyska śmierci”

Powieść „Igrzyska śmierci” autorstwa Suzanne Collins to zdecydowanie jedna z najbardziej popularnych i najchętniej czytanych książek ostatnich lat. Niemniej jednak nie jest to ani odrobinę zaskakujące, bowiem w zupełności zasługuje ona na miano prawdziwego arcydzieła dla młodzieży z powodu odmiennego tematu i zaskakujących wątków, które porusza.Każdy choćby raz powinien przeczytać ją z tego względu, że to naprawdę warta uwagi i niosąca wyszukaną mądrość lektura, która skrywa tajemniczą historię gotową do odkrycia nawet dla najbardziej wymagających czytelników.

– Właściwie nie wiem, jak to ująć. Chodzi o to, że… chcę umrzeć taki, jaki jestem naprawdę. Nie jestem pewien, czy rozumiesz, o co mi chodzi (…).
– Chcesz przez to powiedzieć, że nikogo nie zabijesz? – zdumiewam się.
-Nie, gdy przyjdzie co do czego, na pewno będę zabijał jak wszyscy. Nie odejdę bez walki. Po prostu usiłuję znaleźć sposób na to, że jestem kimś więcej niż zaledwie pionkiem w ich igrzyskach.
– Ale nie jesteś kimś więcej. Nikt z nas nie jest. Na tym polegają igrzyska.
– Zgoda, ale w głębi duszy powinniśmy pozostać sobą, i ty, i ja- upiera się Peeta. – Wiesz, w czym rzecz.
– Trochę. Słuchaj, bez obrazy, Peeta, ale właściwie kogo to obchodzi?
– Mnie. Co innego może mnie obchodzić w takiej sytuacji?

„Igrzyska śmierci” to wyprawa do brutalnego świata przesiąkniętego krwią młodych oraz niewinnych ludzi, pragnących wyzwolić się spod okrutnych rządów krainy Panem, w której rozgrywa się akcja utworu. Obszar ten jest bardziej specyficzny niż można by się spodziewać, bowiem w ogóle nie przypomina dzisiejszego świata, w którym- jak dobrze wiemy- pojęcie „wolność” charakteryzuje większość suwerennych państw. Panem to świat przypominający klatkę podzielony na dwanaście dystryktów, z których co roku w drodze losowania wybierana jest dwójka nastolatków. Osoby te mają bardzo poważną misję do spełnienia, bowiem muszą walczyć o swoje życie na tak zwanych Głodowych Igrzyskach, gdzie rozpoczyna się prawdziwa gra o przetrwanie.Powieść Collins przybliża nam kolejną potencjalną kandydatkę do igrzysk, Katniss Everdeen, która mieszka w jednym z najbiedniejszych dystryktów państwa… Czy to ona stanie do walki w 74. Głodowych Igrzyskach? Jak wygląda walka młodych osób o życie? Czy to władza Panem jest bardziej niebezpieczna niż Igrzyska?

Powieść „Igrzyska śmierci” to tajemnicza przygoda, która manipuluje czytelnikiem, bombardując go ostrymi intrygami oraz lawiną wspaniale skonstruowanej przez autorkę akcji. Jedno jest pewne, ta niesamowita pozycja zapewni ci wspaniałą przygodę, której na pewno nie zapomnisz na długo. Polecam serdecznie!

 

Wojtek Kułaga

Skip to content