Gramy dla Sąsiadów- koncert dla Ukrainy w Zespole Szkół

Już od ponad miesiąca jesteśmy świadkami tragicznych wydarzeń, które rozgrywają się tuż za naszą granicą. Wydawać by się mogło,  że po doświadczeniach II wojny światowej już nie dojdzie we współczesnym cywilizowanym świecie do krwawych wojen i dramatycznych przeżyć ludności. Przecież słynna łacińska sentencja głosi: „Historia magistra vitae est”, więc ludzie powinni wyciągać wnioski z doświadczeń przodków, zwłaszcza z tych bolesnych kart historii, by nie mierzyć się ze złem, z wszechobecnością śmierci, z utratą dorobku całego życia czy nieustannym strachem o los swoich najbliższych. Tymczasem Ukraińcy z niezwykłym zaangażowaniem walczą o swoją wolność i niezależność.

My, Polacy, doskonale rozumiemy ich determinację. Nasza historia też jest przecież dramatyczna. Utrata niepodległości, powstania, wojny pochłonęły mnóstwo ofiar i chociaż doszło też do tragicznych wydarzeń między Polakami a Ukraińcami, to musimy położyć kres niepotrzebnym antagonizmom i zbudować lepszą przyszłość – dla nas i dla naszych dzieci.

Wyrazem solidarności społeczności Staszicówki z walczącym narodem ukraińskim jest specjalnie przygotowana  przez naszych nauczycieli i uczniów kompozycja, która została zadedykowana naszym sąsiadom – Ukraińcom. Cykl trzech melodii – „Hymn” Ukrainy, „Sokoły – Ukraina” oraz „Podaj rękę Ukrainie” – jest dowodem na to, że przeżywamy z Ukraińcami ich tragedię i chcemy udzielić  im duchowego wsparcia, a przede wszystkim dać nadzieję, że nadejdą piękne dni wolności.

W koncercie wystąpili:

uczniowie:

Weronika Olszewska – śpiew i gitara prowadząca,
Julia Krasa – śpiew i saksofon sopranowy,
Luiza Paruszewska – trąbka,
Aleksandra Wicher – saksofon altowy,
Łukasz Woś – saksofon altowy,
Karol Witaszek – gitara basowa,
Bartłomiej Kosik – perkusja

oraz nauczyciele:
Sławomir Maj – klarnet,
Grzegorz Sołtysiak – saksofon tenorowy,
Wiesław Mikus – instrumenty klawiszowe,
Andrzej Stawiński – aranżacja, prowadzący zespół.

Skip to content