Projekt „Małe Miasto Staszów” na auli Zespołu Szkół

 

W dniach od 28 września do 2 października 2020r. na szkolnej auli odbyły się zajęcia z programu Małe Miasto Staszów.
Z trzech staszowskich szkół podstawowych wyłoniono po 35 uczniów, którzy  w projekcie zostali podzieleni na pięcioosobowe grupy. Do każdej z nich został przydzielony jeden wolontariusz z naszej szkoły. Do jego obowiązków należało opiekowanie się dziećmi i rozwiązywanie ewentualnych problemów w zabawie w „dorosłe życie” młodych uczestników.

Projekt miał za zadanie pokazać dzieciom, jak pracują ich rodzice, a także jakie role pełnią w różnych zawodach. Uczniowie podejmowali się przeróżnych prac, m.in. jako florysta, kucharz, redaktor gazety, rysownik konferencji a nawet psi trener! Zadania nie należały do prostych. Podejmowano się takich wyzwań jak zrobienie pizzy, redagowanie małomiasteczkowej gazety zatytułowanej „Bomba”, czy też nagrywanie materiałów do „lokalnej” telewizji. Przeprowadzano tam wywiady
z organizatorami i przedsiębiorcami o ich działalności i zaangażowaniu w projekt. Dzieci odnalazły się szczególnie w roli dziennikarza przy stoisku Radia Kielce, które pomagało im zbierać informacje o tym, co się dzieje w miasteczku, a następnie przeprowadzać o tym audycje. Za każde zajęcia uczestnicy otrzymywali 12 staszy, czyli walutę obowiązującą w Małym Mieście. Oszczędzenie tych pieniędzy nie było jednak takie proste, gdyż na młodych pracowników czekał Sklep Kusiciela, który przyciągał ich smakołykami, takimi jak wata cukrowa, popcorn czy też różnorodnymi cukierkami i żelkami. Ponadto po ukończeniu dnia ciężkiej pracy należało udać się do Urzędu Skarbowego, gdzie odprowadzano podatek wynoszący 2 stasze za dzień, po czym zostawiano resztę pieniędzy w banku na lokacie.

W międzyczasie ogłoszono wybory na inicjatywę, na którą projekt przeznaczył 10 000 zł. Spośród trzech opcji przeważającą liczbą głosów zwyciężył Mini Golf, który znajdzie się obok PSP nr. 3 w Staszowie. Z tej okazji do Małego Miasta zawitał Burmistrz Miasta i Gminy Staszów – Leszek Kopeć, któremu pieniądze na wspomnianą inicjatywę wręczyła Małomiasteczkowa Rada Miasta.
W miasteczku zawitała również ekipa  TVP Kielce, która przeprowadziła wywiady z uczestnikami projektu, w tym
z naszymi wolontariuszami!

Ostatecznym punktem projektu był pełen zabawek Sklep Marzeń, którego ceny nie należały do najtańszych. Miało to na celu nauczyć dzieci, że należy rozsądnie wydawać swoje pieniądze. Uczestnicy poradzili sobie z tym doskonale i zaopatrzeni w swoje wymarzone zakupy, zakończyli projekt z uśmiechem na twarzy.

Grupa 30 wolontariuszy naszej szkoły również nauczyła się wielu ciekawych umiejętności będąc opiekunami grup. Każde stoisko otwierało przed nimi nowe spojrzenie na dany zawód i przedstawiło szeroką ofertę tego, czym mogą zajmować się w przyszłości. Wiele z nich była im obca, a inne okazały się zupełnie zbieżne z oczekiwaniami, co zdecydowanie wpłynie na ich dalsze wybory życiowe. Tak jak nasi młodsi koledzy wesoło zakończyliśmy projekt.

Skip to content