Ziemianka bohaterką – uczennica finalistką

Tradycyjnie już od czterech lat uczniowie Staszicówki biorą udział
w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym organizowanym przez Polskie Towarzystwo Ziemiańskie  Oddział Kraków oraz Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie i w Poznaniu. Konkurs kierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych i polega na analizowaniu wartości, postaw i tradycji ziemiańskich w polskiej historii. Utrwalone w pamiętnikach i wspomnieniach refleksje i opowieści ziemian są bowiem niezwykłą skarbnicą wiedzy na temat tego „zaginionego świata”, którego piękno i bogactwo zostało zniszczone przez polityczną propagandę.  Głównym celem tego konkursu jest więc przypomnienie zaangażowania ziemian w historię i kulturę Polski. Tegorocznej edycji konkursu przyświecało hasło: „Do broni! Postawy i losy ziemian w trakcie II wojny światowej.”

W  bieżącym roku szkolnym w Staszicówce największymi pasjonatami historii utrwalonej na kartach pamiętników okazali się być Weronika Gondek z klasy Ia LO i Filip Fit z klasy II Ti. Nad merytorycznym  i literackim przygotowaniem prac czuwały natomiast panie: Joanna Gąsior i Anna Banaś. Weronika przygotowała pracę literacką na temat bohaterstwa Marii Tarnowskiej, natomiast Filip zaprezentował działania…. Obydwie prace brały udział w eliminacjach wojewódzkich.

6 czerwca w Krakowie odbył się finał konkursu i tam Staszicówkę reprezentowała Weronika. Nasza uczennica niestety nie znalazła się w ścisłym gronie laureatów konkursu, ale otrzymała wyróżnienie i tytuł finalistki. Jest to jednak, zarówno dla Weroniki, jak i dla szkoły bardzo duże osiągnięcie i doskonałe doświadczenie.

Uroczysta gala podsumowująca projekt odbyła się w uroczym dworku Olsza-  rodzinnej posiadłości Antoniego i Elżbiety Potockich. Organizatorzy projektu byli usatysfakcjonowani tak dużym zainteresowaniem przedsięwzięciem i wysokim poziomem wiedzy uczestników. Uroczystość ta była dla uczestników i ich opiekunów też doskonałą okazją do zetknięcia się z historią czy porozmawiania z ziemianami.

Gratulujemy Weronice i cieszymy się, że uczniowie Staszicówki mają tak szerokie zainteresowania i pasje, dzięki którym jesteśmy rozpoznawani nie tylko w lokalnym środowisku.

Skip to content