„Dziś uczeń- jutro student” to projekt, który stwarza młodzieży szanse wszechstronnego rozwoju- nie tylko doskonali umiejętności i rozwija kompetencje, które pomagają uczniom z klas maturalnych i przedmaturalnych- beneficjentom projektu- z sukcesem budować własną ścieżkę kariery edukacyjno-zawodowej, ale także umożliwia „niejako przy okazji” różnego rodzaju atrakcje, np. wycieczki turystyczno-krajoznawcze, spotkania z ciekawymi ludźmi, poznawanie kultowych miejsc na mapie Polski… Z tych wszystkich możliwości skorzystali ostatnio maturzyści ze Staszicówkiz klasy IV liceum i V technikum spawalnictwa, którzy 21 i 22 października 2024 r. spędzili w Krakowie.
W ramach zadania III- plenerowych warsztatów interpersonalnych – wzięli udział w cyklu zajęć poświęconych właśnie rozwijaniu tak niezwykle potrzebnych nie tylko w szkole czy na studiach, ale przede wszystkim w życiu kompetencji miękkich. Od uczestników tych warsztatów usłyszeliśmy, że ćwiczyli m.in.: jak efektywnie komunikować się, jak współdziałać w grupie, co robić, aby osiągać sukcesy zawodowe i prywatne, jak wyrażać swoje zdanie, by być usłyszanym, jak wyznaczać sobie cele, by motywowały do działania i pozwalały cieszyć się z pożądanych rezultatów, czy jak ważna jest otwartość na zmiany Maturzyści mogli też porozmawiać o możliwościach i korzyściach, jakie daje im studiowanie na kieleckich uczelniach wyższych- Uniwersytecie Jana Kochanowskiego czy Politechnice Świętokrzyskiej. Jak sami przyznali panie prowadzące „odczarowały” studia, pokazując, że studiowanie wcale nie jest „takie straszne” i uświadamiając szanse i korzyści, jakie zyskują młodzi ludzie, podejmując studia wyższe. Serdecznie dziękujemy paniom: dr Julii Marczewskiej z Politechniki Świętokrzyskiej i dr Małgorzacie Krawczyk- Blicharskiej z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego za cenne wskazówki, a przede wszystkim przesympatyczną atmosferę na zajęciach, którą nam zapewniły.„To były bardzo owocne spotkania i szkoda, że tak szybko się skończyły”- usłyszeliśmy od naszych maturzystów w drodze powrotnej do Staszowa.
Zajęcia projektowe były ważnym elementem wyjazdu, ale równie ważne były zaplanowane przez opiekunów: p. Anną Banaś, p. Elżbietę Nowicką i p. Janusza Sierpniaka atrakcje w czasie wolnym od warsztatów. „W poniedziałek udaliśmy się do opactwa Benedyktynów w Tyńcu- najstarszego działającego klasztoru w Polsce, którego historia sięga 1044 roku, a więc początków naszego państwa. Pani Monika (nasz przewodnik)- opowiedziała nie tylko o barwnej historii klasztoru i jego architekturze, ale też o specyfice działalności i zajęciach tamtejszych mnichów przed wiekami i w czasach współczesnych. We wtorek z kolei odwiedziliśmy cudny Kraków- udaliśmy się na Wawel, oczywiście spotkaliśmy Smoka- ma się całkiem dobrzeJ, a przede wszystkim pospacerowaliśmy po Rynku. Zarówno Tyniec, jak i Kraków w barwach złotej polskiej jesieni są niezwykłe i nie można się nie zachwycać.” – wspominają nasi maturzyści i już planują kolejne wyjazdy, by wykorzystać te ostatnie kilka miesięcy w Staszicówce nie tylko na naukę i przygotowania do matury czy ostatnich egzaminów zawodowych, ale znaleźć też chwilę na równie ważny w nauce relaks.
Na koniec wycieczki gromkie brawa usłyszał od wszystkich uczestników wyjazdu nasz kierowca- pan Sławek z firmy „Muszkieter”, który zapewnił bezpieczny i sprawny transport.
To był więc niezwykle efektywny i efektowny początek tygodnia. „Serdecznie dziękujemy paniom prowadzącym warsztaty- dr Małgorzacie Krawczyk- Blicharskiej z UJK i dr Julii Marczewskiej z PŚk- kto wie, może spotkamy się w przyszłym roku na zajęciach na uczelni?, panu Sławkowi z firmy przewozowej Muszkieter oraz naszym opiekunom ze szkoły. To był piękny czas, ale przed nami kolejne wyzwania w szkole.” – powiedział Maciek.
Tekst: Anna Banaś
Foto: Anna Banaś, Janusz Sierpniak