Branżowe Centrum Umiejętności powstanie w Zespole Szkół im. S. Staszica w Staszowie

 

Branżowe Centrum Umiejętności powstanie w Zespole Szkół im. S. Staszica w Staszowie

 

W świętokrzyskim urzędzie wojewódzkim w dniu 9 października br.,  wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak oraz Świętokrzyski Kurator Oświaty Kazimierz Mądzik wręczyli na ręce dyrektorów dwóch szkół prowadzonych przez powiat staszowski symboliczne czeki związane z dofinansowaniem utworzenia Branżowych Centrów Umiejętności. W spotkaniu wzięli udział: starosta staszowski Józef Żółciak, który przybliżył zakres realizowanego w ramach BCU projektu oraz Jerzy Jabczuga dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie.

Formuła Branżowych Centrów Umiejętności jest nowością w systemie oświaty. Centra będą zaawansowanymi technologicznie ośrodkami kształcenia, szkolenia i egzaminowania w danej branży. Z ich oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, nauczyciele, wykładowcy oraz pracownicy branż. BCU pełnić będą cztery funkcje: edukacyjno-szkoleniową, integrująco-wspierającą, innowacyjno-rozwojową i doradczo-promocyjną. Realizacja dwóch projektów w szkołach powiatu staszowskiego zakłada:

–  przy Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie powstanie Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie Spawalnictwo. Wartość projektu wynosi 15 592 302 zł brutto z czego dofinansowanie w ramach Krajowego Planu Odbudowy 13 224 442,81 zł. Zakłada się że w projekcie przeszkolonych zostanie 400 osób. Projekt jest realizowany przez powiat staszowski we współpracy z Polskim Towarzystwem Spawalniczym.

W ramach KPO ma zostać utworzonych 120 BCU, specjalizujących się w danej dziedzinie gospodarki. Wśród 120 dziedzin, w których powstaną BCU znajdą się także branże kluczowe dla rozwoju przemysłu, w tym m.in. automatyka, robotyka, mechatronika, przemysł motoryzacyjny, przemysł lotniczy, energetyka odnawialna, transport, spedycja i logistyka, czy przetwórstwo spożywcze.

INFORMACJE DOTYCZĄCE BCU 

Opracowano na podstawie artykułu zamieszczonego na portalu staszowski.eu:

https://staszowski.eu/branzowe-centra-umiejetnosci-powstana-w-powiecie-staszowskim.html?fbclid=IwAR0Fo3Ec7QuyIvu2E_9JYSLBUImlD1oQJNih82622lCVAufHfcXVW30x3Q8

Skip to content