Hołd bohaterom Polskiego Państwa Podziemnego

Fot0  Jako, że żyli prawem wilka i historia przez lata o nich głucho milczała …

Dnia 26 września 2014r.  w Zespole Szkół imienia Stanisława Staszica w Staszowie odbyła się uroczysta akademia upamiętniająca  powstanie Polskiego Państwa Podziemnego i losy Żołnierzy Wyklętych. Zebrani na szkolnej auli uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w nietypowej lekcji historii. Spotkanie rozpoczęło się od uroczystej przemowy Dyrektora Sławomira Maja, który przedstawił cel owego zgromadzenia, a następnie oddał głos artystom.

Pod czujnym okiem pani Beaty Fąfary oraz pani Krystyny Semrau uczniowie klas II a LO oraz II b LO  przedstawili historię żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Dzięki zaangażowaniu młodych aktorów, nauczycieli i obsługi sprzętu nagłaśniającego, mogliśmy w sposób szczególny upamiętnić ten dzień. Narratorzy, opowiedzieli pokrótce historię grup partyzanckich, nie tylko na ziemiach polskich, ale także w naszym rejonie. Przybliżyli  losy żołnierzy, którzy bronili państwa polskiego,  historię członków niepodległościowej partyzantki starających się wszelką cenę  nie dopuścić do sowietyzacji Polski przez ZSRR. Słowa narratorów wzbogaciły i urozmaiciły poezje i pieśni partyzanckie, które dodały podniosłego charakteru prezentacji.
Odpowiednia scenografia i kostiumy pozwoliły widzom przenieść się w czasie i poczuć dumę z bycia Polakiem.
Zaciekawienie i powaga malujące się na twarzach odbiorców są  dowodem na to,że spektakl,który obejrzeli na długo jeszcze pozostanie w ich pamięci. Jest więc nadzieja,że akademia,której głównym celem było uświadomienie nas,czyli młodych Polaków,jak ważna jest postawa patriotyczna w życiu każdej osoby, zakończyła się sukcesem. Na wojskowych cmentarzach, stadionach, symbolicznych mogiłach, zapłoną znicze i świece pamięci, rozwiniemy polskie sztandary, ku chwale tych, którzy niezłomnie trwali wierni złożonej przysiędze, świadomi tego, że ,,Honor służby jest jak sztandar,z którym żołnierz rozstaje się wraz z życiem”. Więcej zdjęć z akademii  znajdziecie w galerii lub klikając TUTAJ

 

Fot2

Skip to content