Julia Śmist – laureatką ogólnopolskiego konkursu

Julia Śmist- uczennica III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie została 7 czerwca 2024 r. laureatką I miejsca IX edycji ogólnopolskiego konkursu ziemiańskiego.  Organizatorami tego przedsięwzięcia są historycy i potomkowie ziemian, którzy dbają o to, aby pamięć o ziemianach i ich działalności patriotycznej i kulturalnej przetrwała w polskim społeczeństwie, bo jak powiedział pan Michał Smoczyński- właściciel Nowego Dworu w Goszycach – nie sposób mówić o  polskiej historii bez  działalności ziemian, nie sposób wyobrazić sobie polskiego krajobrazu bez dworków szlacheckich. A my możemy dodać, że nie sposób organizować konkursu o ziemianach bez udziału naszych uczniów, którzy co roku reprezentują Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie  w tym prestiżowym wydarzeniu. Niewątpliwie ogromną zasługę ma w tym zakresie pani Joanna Gąsior, która „zaraziła” swoją pasją do czytania pamiętników ziemian uczniów i nauczycieli  Staszicówki.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu było wykazanie wpływu reformy rolnej z 1944 roku na powojenne losy ziemian. Zainteresowani wzięciem w nim  udziału  musieli  tradycyjnie zmierzyć się z  różnego rodzaju źródłami  tak, aby w efekcie przygotować pracę pisemną lub multimedialną poświęconą temu zagadnieniu. Prace te następnie musiały  zyskać akceptację nie tylko szkolnych komisji konkursowych, ale także zostać zweryfikowane przez ekspertów – członków komisji wojewódzkich. Co roku do finału zostają zakwalifikowane najbardziej rzeczowe i najoryginalniejsze projekty uczniów z całej Polski- konkurs bowiem co roku cieszy się większym zainteresowaniem- powiedział pan Rafał Slaski- prezes PTZ w Krakowie.  W finale trzebaz kolei wykazać się umiejętnościami oratorskimi, by zainteresować komisję  (składającą sięz pracowników naukowych Instytutu Pamięci Narodowej i Biblioteki Raczyńskich oraz przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego i Fundacji im. Zofii i Jana Włodków) swoim stanowiskiem, dokonać krytycznej analizy wykorzystanych źródeł, a nade wszystko zaprezentować swoją rozległą wiedzę, odpowiadając  na pytania członków komisji. Julia tegoroczną rozmowę w Goszycach- bo to w Nowym Dworze w Goszycach u państwa Marty i Michała Smoczyńskich odbywał się centralny etap konkursu- wspomina bardzo miło: „Ziemianie i ich ciekawe, a jednocześnie trudne życie już od kilku lat mnie pasjonuje, więc nie odniosłam wrażenia, że mnie odpytywali, ale ze mną dyskutowali.” – mówi  Julia.  

Warto dodać, że Julia już po raz trzeci brała udział w tym konkursie i za każdym razem znajdywała się w gronie finalistów. W ubiegłym roku obiecała, że musi wygrać i jak się okazuje dotrzymała obietnicy. Nad przygotowaniem się Julii do tego konkursu niezmiennie też od trzech lat czuwają – pani Joanna Gąsior i pani Anna Banaś, które również zgłębiają koleje  losów ziemian na tle polskiej historii i kultury.

Sukces Julii Śmist  to kolejne cenne naukowe uczniowskie doświadczenie, które z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Gratulujemy i życzymy kolejnych osiągnięć 🙂

Tekst- Anna Banaś
Foto- Justyna Brzezina

Skip to content