„Niebieski Wieloryb” banalna nazwa- wielkie niebezpieczeństwo.

Niebieski wieloryb – zadania, Niebieski wieloryb – gra , Niebieski wieloryb – zasady albo Blue Whale Challange – te hasła od kilku tygodni wywołują trwogę u rodziców dzieci i nastolatków. Dlaczego? Gra Niebieski wieloryb to bowiem śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia uczniów.

Niebieski Wieloryb (Blue Whale Challenge) – gra, jak się ją nazywa, polegająca na tym, że trzeba podjąć wyzwanie (challange), które wyznacza „opiekun”. Niebieski Wieloryb to gra, podczas której uczestnicy – dzieci – dostają różne zadania. Przez 50 dni koordynator każe im między innymi dokonywać samookaleczenia, unikać snu i oglądać horrory.

„Zabawa” kończy się samobójstwem. Jak chronić dziecko w sieci? Czy możemy zapanować nad treściami, które przegląda?

Moda zaczęła się w Rosji, gdzie młodzi ludzie na portalach społecznościowych dzielą się różnymi zadaniami. W Polsce jeszcze kilka dni temu nikt nie słyszał o niebieskim wielorybie. Dziś jest to jedno z najczęściej wyszukiwanych przez młodych ludzi haseł. Z jednej strony wydaje się, że może to być legenda, która z prawdą nie ma nic wspólnego. Z drugiej strony, skoro wyzwanie pojawiło się w sieci, to zawsze jest ryzyko, że ktoś potraktuje je na poważnie i zacznie w nią grać. Dlatego nie powinniśmybagatelizować tej sprawy.
Zaleca się wykonanie pięciu prostych kroków:

  1. Ustal z dzieckiem zasady korzystania z internetu.
  2. Udostępniaj dziecku jedynie pozytywne i bezpieczne treści.
  3. Rozmawiaj z dzieckiem o jego doświadczeniach w sieci.
  4. Skonfiguruj ustawienia bezpieczeństwa w urządzeniu.
  5. Zainstaluj program do kontroli rodzicielskiej.Poniżej zamieszczamy list MEN dotyczący incydentów związanych z bezpieczeństwem uczniów korzystających z technologii informacyjno- komunikacyjnych:
    http://kuratorium.kielce.pl/15832/list-men-dotyczacy-incydentow-zwiazanych-z-bezpieczenstwem-uczniow-korzystajacych-z-technologii-informacyjno-komunikacyjnych/
Skip to content