Operacja Czysta Rzeka

W dniu 13 kwietnia młodzież z Internatu Zespołu Szkół w Staszowie wzięła udział w ogólnopolskiej akcji sprzątania rzek “Operacja Czysta Rzeka”. W ramach współpracy ze Stowarzyszeniem Dolina Kacanki uczniowie sprzątali linię brzegową rzeki w Wiązownicy Kolonii i przyległe tereny. Zebrano blisko 10 120 litrowych worków odpadów.
 
Przy tej okazji młodzież miała możliwość, dzięki prezesowi Stowarzyszenia Dolina Kacanki, a zarazem sołtysowi Wiązownicy Kolonii – Jackowi Piwowarskiemu, poznać historię tej wsi, której pierwsze wzmianki sięgają 1255 roku. Uczniowie zwiedzili budynek starej szkoły, która została wzniesiona w 1909 roku, uczestniczyli w warsztatach pisania piórem ze stalówką oraz wysłuchali opowieści o latarni leśnej. Latarnia znajduje się obok szkoły, mierzy ponad pięć metrów, wykonano ją z miejscowego kamienia w kształcie obelisku. Powstała ok. 1600 roku, jak podaje tradycja, latarnia miała wskazywać nocą drogę błądzącym wędrowcom, a w dzień być kierunkowskazem dla kupców, którzy przemierzali szlak handlowy z Sandomierza do Krakowa właśnie przez Wiązownicę.

 

To było wyjątkowo owocne wydarzenie, związane z działaniem na rzecz środowiska naturalnego. Młodzieży bardzo podobały się malownicze tereny Wiązownicy Kolonii i historia z nią związana oraz jak lokalna społeczność dba o jej kultywowanie. Młodzi ludzie mogli doświadczyć jak kiedyś wyglądała edukacja, a jak wygląda dziś.
 
W akcji udział wzięli: Oleksandra Grynko, Saszka Soroka, Kostiantyn Ostrovskyi i Illia Naumchuk. Serdecznie dziękujemy.
 
Autor: Wojciech Piwowar
Zdjęcia i film: Jacek Piwowarski (Stowarzyszenie Dolina Kacanki)
Skip to content