Przedsięwzięcie w ramach projektu „Poznaj Polskę” – Wrocław 26-27-28 X 2021r

Długo planowany wyjazd i w końcu realizacja trzydniowej wycieczki uczniów Zespołu Szkół do Wrocławia. Ponad 50 uczniów pod opieką pań: Edyty Utnik, Doroty Kędziory, Justyny Pasternak i Doroty Siłki wyjechali na wycieczkę.

Wcześnie rano wyruszyliśmy  w kierunku Wrocławia. Przerwę w podróży zrobiliśmy na Górze Świętej Anny. Przeszliśmy krótkim spacerkiem na punkt widokowy – komponowany krajobraz kulturowo-przyrodniczy.
Po zwiedzeniu Kościoła i amfiteatru i wspólnych fotkach kontynuowaliśmy przejazd do Wrocławia. W samym mieście czekała  nas wizyta we wrocławskim ZOO, które jest najstarszym w Polsce i posiada bogatą kolekcję zwierząt. W ZOO żyje 14 tysięcy zwierząt, przedstawicieli ponad 1100 gatunków. Wejście do Afrykarium zrobiło na nas największe wrażenie. Zupełnie inny klimat i żyjące tam zwierzęta zachwyciły wszystkich.
Następnie udaliśmy  się do Parku Szczytnickiego, gdzie zobaczylismy Halę Stulecia oraz fontannę multimedialną.Prawdziwa jesień zagościła do ogrodu japońskiego. Tam każda roślinka, krzew, drzewo czy kaskada ma ukryte znaczenie. Krótki  przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja i nocleg.
Drugiego dnia tuż po śniadaniu rozpoczęliśmy intensywne zwiedzanie atrakcji miasta. Bardzo interesujące jest wejście  do Muzeum Panorama Racławicka.  Podzieleni na trzy grupy weszliśmy do imponującego budynku skrywającego Panoramę. Tam słuchając przewodnika przeżywaliśmy bitwę pod Racławicami.  Potem ruszyliśmy na spacer z przewodnikiem, podczas którego odkryliśmy najsłynniejsze miejsca we Wrocławiu. Zobaczyliśmy Rynek z ratuszem, Plac Solny oraz Uniwersytet Wrocławski. Poznaliśmy również historię słynnych krasnali oraz odwiedziliśmy najstarszą dzielnicę miasta – Ostrów Tumski.

Chwila odpoczynku na obiad w restauracji”Stary Klasztor” i czas na wizytę w Centrum Historii Zajezdnia. Muzeum zajmuje się przede wszystkim historią Dolnego Śląska, a zwłaszcza dziejami Wrocławia po 1945, wrocławską Solidarnością oraz Ziemiami Odzyskanymi.
Wieczorem udaliśmy się na punkt widokowy w SkyTower. Punkt Widokowy w Sky Tower to miejsce obowiązkowe dla wszystkich miłośników widoków miasta i jego otoczenia aż po górę Ślężę, Chełmiec czy Śnieżkę. Fascynujący widok na miasto nocą i możliwość wspólnego zdjęcia na tle panoramy. Wróciliśmy do do hotelu na kolację i nocleg.
Trzeciego dnia po śniadaniu i wykwaterowaniu z hotelu  wyjechaliśmy z Wrocławia i przejechaliśmy do Paczkowa. Spacerowaliśmy po mieście nazywanym polskim Carcassone oraz mieliśmy wizytę w Muzeum Gazownictwa.
Potem czekał nas przejazd do Opola – Stolicy Polskiej Piosenki. Po obiedzie w restauracji Radiowej czekała nas  wizyta w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. To  było zaskoczenie dla wszystkich uczestników. Nikt nie spodziewał się takich atrakcji, jakie tam czekały na zwiedzających. Ekspozycja muzeum przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Rolę odtwarzacza multimedialnego pełnią tu dwie muzyczne ściany, na których umieszczone są monitory dotykowe wyświetlające teledyski, fragmenty koncertów, programów telewizyjnych, reportaży i wywiadów z artystami. Weszliśmy na deski amfiteatru opolskiego, by poczuć atmosferę koncertu. Co śmielsi próbowali swoich talentów wokalnych.

Późny powrót do Staszowa, ale wrażenia po wycieczce ogromne.

Już planujemy kolejny wyjazd na wiosnę.

Skip to content