Przejdź do treści

Staszicówka na praktykach zawodowych w Maladze

Uczniowie  klas trzecich technikum o profilu technik elektryk, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik mechanik i technik spawalnictwa w Zespole Szkół im. S. Staszica odbywali swoje praktyki zawodowe w Hiszpanii, w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej „Innowacyjne praktyki zawodowe kluczem do sukcesu zawodowego na europejskim rynku pracy”. Całkowity koszt dofinansowania projektu to kwota: 168 879,07 PLN. Koordynatorkami projektu są panie mgr Barbara Kostępska i mgr inż. Maria Usowska.

          Nasi uczniowie spędzili dwa tygodnie w Maladze, gdzie mogli poznać specyfikę danej branży poza granicami naszego kraju. Chłopcy pracowali w hiszpańskich firmach zlokalizowanych w samej Maladze lub jej okolicach. Pierwszego dnia uczniowie zostali zaprezentowani w swoich firmach  oraz zaznajomieni z trasą dojazdu do pracy i potrzebnymi środkami transportu. W kolejnych dniach uczestniczyli w zleceniach i codziennej działalności danego przedsiębiorstwa, mogli obserwować specjalistów  swojej branży i dzięki temu doskonalić własne umiejętności.

         Praktyki zagraniczne to jednak nie tylko obowiązki. W trakcie licznych wycieczek mieli oni również możliwość poznania kultury hiszpańskiej, lokalnych tradycji, kuchni oraz poszerzenia wiedzy na temat  malowniczego regionu Hiszpanii, jakim jest Andaluzja. Pierwszym zwiedzanym miastem była oczywiście Malaga. W trakcie spaceru ulicami miasta uczniowie Staszicówki mogli  podziwiać jej malownicze uliczki i największe zabytki  oraz znany Puerto de Malaga –  jeden z największych i najpiękniejszych portów w Hiszpanii.  Kolejnymi atrakcjami były wycieczki do Marbelli i Benalmadeny – znanych kurortów turystycznych na wybrzeżu Costa del Sol. Ich mariny i promenady zachwycały piękną hiszpańską architekturą, południową roślinnością oraz wspaniałą atmosferą nadmorskiej Hiszpanii i jej piaszczystych plaż, ekskluzywnych  hoteli czy portów jachtowych. Uczniowie  zwiedzili również przepiękną Rondę, zwaną perłą Andaluzji. Miasto położone w Górach Betyckich  zaskakuje widokiem  rozdzielających je stromych wąwozów oraz  monumentalnych mostów. Młodzież mogła podziwiać najbardziej znany most Puente Nuevo, jak również cudowny górski krajobraz rozciągający się wokół Rondy. Na trasie zwiedzania nie mogło zabraknąć też Setenil de las Bodegas, należącego  do tzw. pueblos blancos, czyli białych miasteczek Andaluzji. Jego wyjątkowość polega na tym, że część domów i budynków zostało zbudowanych bezpośrednio pod naturalnymi skałami lub w nich, co nadaje im unikalny charakter i przyciąga turystów z całego świata. Wyjątkową atrakcją dla naszych chłopców była wizyta w Muzeum Motoryzacji i Mody w Maladze – mieszczącego  się w dawnej fabryce tytoniu. W trzynastu salach tematycznych można podziwiać prywatną kolekcję składającą się ze stu ekskluzywnych samochodów z różnych epok. Muzeum wystawia również kolekcję strojów znanych marek, takich jak Chanel, Dior, Prada, charakterystycznych dla danej epoki. To wszystko w połączeniu z instalacjami sztuki współczesnej czyni to miejsce godnym polecenia.

          Praktyki zagraniczne to rozwój zarówno zawodowy, jak i osobisty. Uczniowie zdobyli cenione wśród pracodawców w wielu branżach doświadczenie międzynarodowe, poznali nowe technologie, metody pracy i standardy obowiązujące w innych krajach. Pobyt za granicą to także okazja do rozwoju umiejętności językowych w praktyce, kształtowania tolerancji i rozumienia różnic kulturowych oraz budowania międzynarodowej sieci kontaktów. Młodzież Staszicówki wykazała się samodzielnością, odpowiedzialnością, otwartością na zmiany i nowe wyzwania, jak również bardzo dobrą organizacją. Hiszpańscy pracodawcy docenili ich zaangażowanie i wystawili im celujące oceny z praktyk. Uczniowie otrzymali też certyfikaty potwierdzające zdobyte umiejętności i kwalifikacje. Dwutygodniowy pobyt w Hiszpanii z pewnością będzie dla nich niezapomnianym doświadczeniem, które zaprocentuje w  przyszłości i ułatwi im start na rynku pracy.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Misterkiewicz