„Staszicówka” na ścieżce obywatelskiej. Wybory to Twoja sprawa

Zadbaj o frekwencję w wyborach do polskiego parlamentu!

Weź sprawy w swoje ręce i pokaż dorosłym, jak to się robi ;

Centrum Edukacji Obywatelskiej od 25 lat zaprasza polskie szkoły do prowadzenia działań profrekwencyjnych przed wyborami.

Celem akcji ,,Młodzi głosują” jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach poprzez:

  • umożliwienie młodym udziału w wyborach szkolnych i oddania głosu na konkretne komitety wyborcze;
  • dostarczenie informacji na temat procedur demokratycznych i znaczenia wyborów – materiały, infografiki, scenariusze lekcji;
  • zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej, skierowane do dorosłych wyborców.

Młodzi ludzie – także niepełnoletni – mają swoje zdanie i poglądy. Program ,,Młodzi głosują” daje im możliwość wypowiedzenia się w ważnych sprawach dla kraju i wspólnoty europejskiej.

Młodzieżowe wybory odbyły się w szkołach w całej w Polsce w ostatnim tygodniu przed wyborami powszechnymi w ramach programu edukacyjnego Młodzi głosują. W akcji wzięło udział ponad 900 szkół, do końca piątku 11 października, wyniki szkolnych wyborów przesłali uczniowie z 760 placówek.

W szkolnych wyborach brali udział uczniowie szkół ponadpodstawowych oraz uczniowie szóstych, siódmych i ósmych klas szkoły podstawowej. W sumie w 760 szkołach uprawnionych do głosowania było 211 315 uczniów, zagłosowało 126 921 uczniów – frekwencja wyniosła 60%.

https://mlodziglosuja.pl/relacje/510-kampania-profrekwencyjna-zs-im-stanislawa-staszica-w-staszowie/

Kampania profrekwencyjna. W  ZS  została przeprowadzona pod pseudonimem „Staszicówka” na ścieżce obywatelskiej. Osiągnięty poziom to MISTRZ.

Opiekun zespołu: Edyta Utnik
Zespół: Wiktoria W., Weronika K., Maria W.

Przebieg wydarzeń: Przeprowadzony sondaż w którym pytano o to czy obywatele wybierają się na wybory. Przy okazji tej akcji rozdawane ulotki zachęcające do glosowania. Założony został także instagram na którym opowiadano dlaczego warto głosować. Dwie osoby odpowiedzialne za prowadzenie instagrama oraz sześć osób które przeprowadzały sondaż. Zadania udało się tak podzielić, że udało się wszystko zrobić. Sondaż został przeprowadzony we wtorek 8.10.2019.Akcja była przeprowadzana na ulicach Staszowa, odbiór był pozytywny. W organizacji pomogli nauczyciele oraz koledzy i koleżanki. Osoby którym zadawano pytania były zachwycone, że tak młodzi ludzie którzy sami jeszcze nie mają prawa wyborczego są zainteresowane tą sprawą. Spotkano się także z ignorowaniem uczniów ze strony mieszkańców. Dzięki temu działaniu wiemy już wiele na jakim poziomie jest wiedza mieszkańców o wyborach oraz nad czym powinniśmy popracować.

Udało nam się dotrzeć do około 80 osób jednak wydaje się, że za sprawą tych 80 do większej liczby osób. Sondaż został przeprowadzony bardzo sprawnie. Ludzie chętnie odpowiadali na zadane pytanie. Bardzo dobrze wyszło nam zachęcanie do brania udziału w wyborach za pomocą ulotek oraz mediów społecznościowych.

https://www.swps.pl/nauka-i-badania/konferencje/20659-ogolnopolska-prezentacja-projektow-mlodziezowych wyniki 123Młodzi Głosują – Wizytówka – Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie

Skip to content