„Szkoła pamięta” – Zespół Szkół włączył się do akcji MEN

Społeczność Zespołu Szkół   włączyła  się w akcję Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta”. Celem tej inicjatywy jest zorganizowanie działań upamiętniających ważne postaci oraz wydarzenia.

Październik i listopad to  dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

 

W roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwiamy młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

 

Jak co roku młodzież naszej szkoły przygotowała zbiórkę pieniędzy i zniczy na dekoracje pomników zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły, żołnierzy poległych za Ojczyznę i osób zasłużonych.

 

Podczas spaceru na Cmentarz Staszowski uporządkowane zostały groby naszych zmarłych. Odwiedziliśmy groby zasłużonych i cenionych osób. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy bezimiennych, opuszczonych mogiłach.

Na innych miejscach pamięci również złożyliśmy kwiaty i znicze, pochylając się nad ich historią. Pamiętamy o grobach nauczycieli na innych cmentarzach. Wspominamy o nich w wypominkach.

 

Piękna pogoda, pożółkłe liście i atmosfera panująca na cmentarzu przed Świętem Zmarłych, skłaniały wszystkich do rozmów o przemijaniu i wspomnień o bliskich, którzy już odeszli. Warto w tym miejscu zacytować słowa wiersza ks. Jana Twardowskiego: „Śpieszmy się kochać ludzi…”, w którym autor poucza nas, abyśmy nie zapominali o tym, że życie jest przewrotne, a ludzie odchodzą nagle pozostawiając po sobie bolesne wspomnienia swojego istnienia. Autor uczy nas, jak w pełni wykorzystywać każdy dzień i przyjmować każdą szansę jaką daje nam życie, aby potem nie żałować, że czegoś nie zdążyliśmy zrobić.

Skip to content