Zaduszki z Kotem – wieszczowi znad Czarnej Pro Memoria

Dnia 19 listopada 2021 roku, na auli Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie odbyło się szczególne spotkanie poświęcone pamięci lokalnego poety – Wiesława Kota, który zmarł 10 maja tego roku. W wydarzeniu wzięli udział znajomi, przyjaciele i bliscy zmarłego  oraz słuchacze staszowskiego uniwersytetu III wieku i  regionaliści. O oprawę artystyczną zadbała uzdolniona młodzież ze Staszicówki, przygotowująca się pod czujnym okiem Pani Anny Banaś oraz Pani Joanny Gąsior.

Uroczystość rozpoczęły osobiste wspomnienia i refleksje związane z artystą  wygłoszone przez dyrektora zespołu szkół Pana Sławomira Maja oraz wieloletniego przyjaciela wieszcza znad Czarnej, doktora nauk humanistycznych – Pana Stanisława Rogalę. Następnym punktem programu był  koncert pianistyczny w wykonaniu Pana Kamila Kondka –  bliskiego przyjaciela bohatera spotkania. Muzyce towarzyszył pokaz zdjęć poety, który stanowił tło także dla późniejszych występów. W drugiej części spotkania głos zabrali uczniowie. Przytoczyli oni najważniejsze chwile z życiorysu bohatera spotkania, a swoje wypowiedzi popierali fragmentami poezji zaczerpniętej z bogatego dorobku artystycznego zmarłego. Młodzież przedstawiła Pana Wiesława nie tylko jako wybitnego poetę, znawcę „staszowskich zakamarków”, świetnego pracownika o wielu fachach, ale przede wszystkim jako pięknego, barwnego, pełnego entuzjazmu człowieka, kochającego męża i ojca, który zasłynął z lekkości pióra. Wydarzenie uświetniło także wokalne wykonanie „Listów z Łubianki” – wiersza Wiesława Kota, do którego  muzykę skomponował  Pan  Andrzej Wawrylak.

W programie głos zabrała również przyjaciółka Pana Wiesława, Pani Jadwiga Szyszka, która w ciepłych słowach pożegnała poetę, nawiązując do tytułu jego ostatniej książki „Anioły w Chęcinach”, której niestety nie zdążył wypromować. Pani Jadwiga stwierdziła, że teraz to książka będzie rozsławiać talent poety. Młodzież natomiast podsumowała swój program słowami: „Idąc cmentarną aleją szukamy Ciebie nasz przyjacielu… – ale Ty nigdzie nie odszedłeś, bo pozostałeś z nami na zawsze – we wspomnieniach, w nagraniach, na fotografiach, – a przede wszystkim w poezji…”. Na sam koniec uroczystości, żona Pana Wiesława, Pani Marianna wyraziła wdzięczność dla wszystkich za trud, jaki włożyli w zorganizowanie tego wydarzenia.

 

To mgliste, listopadowe popołudnie miało w sobie szczególny nastrój zadumy, a dzięki zaangażowaniu uczniów i przygotowujących ich nauczycieli ze Staszicówki stało się idealną okazją do refleksji nad życiem i przemijaniem. „Zaduszki z Kotem” umożliwiły godne uczczenie pamięci poety oraz zaszczepienie w młodych ludziach zainteresowania literaturą oraz historią regionu.

Karolina Cebula, klasa III Tig

Skip to content