Dni Honorowego Krwiodawstwa

W dniach 22-26 listopada obchodzimy Dni Honorowego Krwiodawstwa.
Po raz pierwszy troskę o globalne bezpieczeństwo i dostępność krwi wyrażono w 1975r. Apelowano wówczas do krajów członkowskich WHO – światowej Organizacji Zdrowia o propagowanie rozwoju narodowych systemów służby krwi w oparciu o dobrowolne, bezpłatne krwiodawstwo i obligowano do podjęcia działań promujących zdrowie zarówno wśród krwiodawców jak i biorców krwi.
Czym jest krew?
Krew, można śmiało powiedzieć, jest to najcenniejsza substancja w organizmie człowieka. Wyjątkowy lek. Odpowiada za wiele funkcji życiowych, bez niej nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Krew jest płynem ustrojowym, który za pośrednictwem układu krążenie pełni funkcję transportową oraz zapewnia komunikację pomiędzy poszczególnymi układami organizmu. W kontekście krwiodawstwa krew jest towarem, rzec możne honorowo- dobrowolnym.
Dlaczego warto oddawać krew?
Niedobory krwi i jej składników występują okresowo w ciągu całego roku, jednak najdłużej utrzymują się w okresie wakacyjnym. Krwiodawcy są na urlopach, a ilość wypadków zwiększa się.
niewielu z nas zdaje sobie sprawę, iż w trakcie wykonywania skomplikowanych operacji zużywa się nawet kilka litrów krwi, a jeden dawca może oddać tylko 450 ml krwi pełnej.
Wzrost zapotrzebowania na krew nie zawsze jest współmierny ze wzrostem liczby honorowych dawców i oddawanej przez nich krwi.
Człowiek jest jedynym źródłem tego wspaniałego leku.
To zarówno wspaniała idea jak i niezastąpiona metoda leczenia. Krew pobierana jest tylko od zdrowych osób po spełnieniu odpowiednich warunków. Honorowy dawca przychodząc do punktu krwiodawstwa pomaga w wyzdrowieniu lub bezpośrednio ratuje życie drugiego człowieka.
Oddając bezinteresownie krew i jej składniki wspierasz lekarzy w ich codziennej walce o życie pacjentów. Krwi ani żadnych produktów krwiopodobnych nie da się uzyskać sztucznie. Jedyną jej fabryką jest ludzki organizm.
Ministerstwo Zdrowia zorganizowało kampanię społeczną „ Twoja Krew – Moje Życie”, mającą na celu przekonać Polaków do oddania krwi.
Kto może zostać dawcą krwi?
Osoby od 18 do 65 roku życia
Które mają co najmniej 50 kg
U których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała
Które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie miały wykonywanych żadnych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych innowacyjnych badań
Które w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie były leczone krwią i preparatami krwiopochodnymi.

W dniu 22 listopada 2021r. w urzędzie Miasta i Gminy Staszów odbędzie się akcja poboru krwi w godzinach 800-1200.
Serdecznie zapraszamy osoby pełnoletnie i zdrowe do wzięcia udziału w tej akcji.
Do wzięcia udziału w akcji zaprasza grupa projektowa „Promocja Zdrowego Stylu Życia – Staszicówka” wraz z opiekunami Wiolettą Hatak i Beatą Janas.

Skip to content