„Zapal Światło Wolności” – 40. rocznica wybuchu stanu wojennego

13 grudnia 2021

Inicjatywa jest znakiem pamięci o ofiarach i osobach prześladowanych przez reżim komunistyczny.Znakiem pamięci o ofiarach brutalnej polityki władz PRL będą świece, które rozbłysną w oknach. Akcja społeczna „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności” została zainicjowana kilka lat temu przez IPN. Nawiązuje ona do gestu, jakim na początku lat osiemdziesiątych Polacy i inni mieszkańcy wolnego świata wyrażali sprzeciw wobec brutalnej polityki władz PRL. 

 Zachęcamy uczniów Zespołu Szkół do udziału w akcji, obejrzenia wystawy na terenie naszej szkoły
i wzięcia udziału w konkursie wiedzy.

 W trakcie zapoznawania się z wystawą można sprawdzić swoją wiedzę na dołączonych pytaniach. Uzupełnione karty pracy oddajemy nauczycielom historii. Praca  zostanie doceniona.

 Konkurs dla internautów:

Wysłuchaj wykładu i uzupełnij test on-line.

Wykład, autorstwa dr. Ryszarda Śmietanki Kruszelnickiego, zatytułowany jest „Stan wojenny 1981–1983 r. Czas represji, walki i oporu”. Z wykładem można się zapoznać po otwarciu zamieszczonego poniżej linku.

https://www.youtube.com/watch?v=r42TDhsrAIE

 Po zapoznaniu się z wykładami można przystąpić do rozwiązywania testu wiedzy.

 https://forms.office.com/r/r07kn23gce

 

Skip to content