I Marsz Powstańców Styczniowych

 

W czwartek, czyli ósmego lutego 2018r. odbył się marsz upamiętniający 155. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Organizatorami wydarzenia byli Burmistrz Staszowa Leszek Kopeć, Staszowski Ośrodek Kultury i Koło Grodzkie PTTK w Staszowie. Wzięło w nim udział około 150 uczestników. Wśród nich byli  uczniowie naszej szkoły pod opieką pań Edyty Utnik i Agaty Cyranowskiej. Uroczystości  rozpoczęła o godz. 9.00 msza święta w kościele p.w. św Bartłomieja w Staszowie. Po niej wszyscy zebrali się na  przykościelnym cmentarzu przy mogile Powstańców Styczniowych, gdzie odczytano apel poległych, złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze. Park Zalew nad Czarną był kolejnym przystankiem na trasie marszu- tam przy mogile powstańców młodzież zaprezentowała swoją wiedzę na temat walk powstańczych w okolicach Staszowa. Stamtąd szlakiem powstańców wszyscy wyruszyli w kierunku Kurozwęk.  Finał marszu miał miejsce w Szkole Podstawowej w Kurozwękach, gdzie odśpiewano pieśni patriotyczne i oglądano zmagania konkursowe uczniów na temat powstania. Marsz był więc nie tylko formą upamiętnienia tego ważnego wydarzenia historycznego, ale też ciekawą lekcją historii i patriotyzmu.

dav
dav
dav

 

Skip to content