Wycieczka klasy III Ti do Muzeum Narodowego w Krakowie

Szóstego marca bieżącego roku uczniowie klasy III Ti Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Staszowie wraz z opiekunami odbyli wycieczkę do Muzeum Narodowego w Krakowie, na wystawę pt. „Wyspiański”. Zanim obejrzeliśmy wystawę w Muzeum Narodowym, odwiedziliśmy miejsca w Krakowie, które są związane z Wyspiańskim. Byliśmy w Katedrze na Wawelu, gdzie mogliśmy zobaczyć polichromię w Kaplicy Królowej Zofii. W domu Mehoffera obejrzeliśmy zbiory dotyczące twórczości artysty i zwiedziliśmy wnętrze jego mieszkania . Kolejnym punktem była Kamienica Szołayskich, gdzie znajdowały się zbiory dotyczące Stanisława Wyspiańskiego. Następnie przeszliśmy pod Kościół Mariacki, by obejrzeć polichromie, nad którą pracowali Jan Matejko, Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer. Spod Kościoła przeszliśmy pod Kamienicę Hipolitów, następnie do Jamy Michalika zwiedzić wnętrze Kawiarni – ukochanego miejsca modernistycznej bohemy. Kolejnym punktem był Dom pod Krzyżem, gdzie zachwyciły nas projekty scenografii Wyspiańskiego. Zdobyliśmy też monumentalny gmach Teatru J. Słowackiego – miejsce, gdzie Wyspiański prezentował swoje dramaty. Wreszcie plac Matejki – gdzie w budynku ASP studiował Wyspiański oraz inni sławni ludzie neoromantyzmu. Ostatni etap to Muzeum Narodowe, gdzie zdobyliśmy wiedzę o życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa zachwyca, intryguje, ale przede wszystkim uświadamia, jak wszechstronnie uzdolnionym człowiekiem jest autor „Wesela”. Bogatsi w doświadczenia i nowo zdobytą wiedzę na temat Leonarda da Vinci XXI w. wróciliśmy do naszej Małej Ojczyzny – Staszowa.

Skip to content