Niezwykła lekcja języka polskiego.

Dnia 26 października 2023r. uczniowie klasy 4 Tb i 4 Ti uczestniczyli w lekcji muzealnej poświęconej Stefanowi Żeromskiemu. Stefan Żeromski to pisarz związany z Kielcami i regionem Gór Świętokrzyskich. W części budynku, w murach którego pisarz pobierał nauki, istnieje od 1964 roku Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Powstało dla upamiętnienia 100. rocznicy urodzin pisarza Prócz cennych rękopisów pisarza i wielu pamiątek rodzinnych znajdują się tu również aranżacje salonu Żeromskich z dworku w Ciekotach, klasy szkolnej oraz stancji uczniowskiej. W muzeum znajdują się zainscenizowane pomieszczenia, stylizowane na miejsca, w jakich przebywał na co dzień młody Żeromski: między innymi szkolną klasę, czy uczniowską stancję z XIX wieku. Ekspozycje tworzą autentyczne pamiątki po Żeromskim (zwłaszcza liczne dokumenty), lecz dopełniają je też dzieła sztuki, pozostające jedynie w związku z okresem historycznym, w którego realiach żył pisarz – jako przykład wymienić można chociażby cykl obrazów Artura Grottgera, ilustrujący czas powstania styczniowego na Litwie. Wnętrza muzeum są też ozdobione licznymi fotografiami, prezentującymi krajobrazy okolic Kielc – z uwagi na to, że miejsca znane pisarzowi z czasów młodości zajmowały szczególne miejsce w jego pamięci (świadczy o tym chociażby to, że w swoich książkach umieszczał rozległe opisy rodzinnych stron).Bardzo zainteresowały uczniów ciekawostki na temat zwyczajów, jakie dawniej panowały w szkole. Dziwili się, że do szkoły uczęszczali tylko chłopcy, a za nieposłuszeństwo byli karani „dyscypliną”. Dużym zainteresowaniem cieszył się drewniany tornister noszony na sznurkach oraz mundurek ucznia. Podczas pobytu w muzeum uczniowie mogli obejrzeć gęsie pióro, którym pisano w zeszytach oraz tzw. ośle ławki, w których gimnazjaliści siedzieli za nieposłuszeństwo. Po lekcji muzealnej młodzież miała okazję obejrzeć najnowszą ekranizację powieści

Władysława Stanisława Reymonta pt.: Chłopi. To lektura napisana obrazem i dźwiękiem. XIX-wieczne polskie malarstwo na wielkim ekranie, muzyka nawiązująca do tradycyjnych słowiańskich dźwięków i uniwersalna historia o miłości, krzywdzie i byciu członkiem społeczności – najnowsza adaptacja „Chłopów” jest dowodem na to, że lektury szkolne wciąż mogą być atrakcyjne dla młodych ludzi.

Skip to content