Trójmiasto i Szwecja

Trójmiasto i Szwecja

W dniach 7-9 listopada 2022r. uczniowie Zespołu Szkół im. St. Staszica pod opieką nauczycieli: Edyty Utnik, Marii Usowskiej i Małgorzaty Toś uczestniczyli w wycieczce z projektu ” Poznaj Polskę”. Tym razem były to miasta polskie: Sopot, Gdańsk, Gdynia i szwedzkie: Karlskone i Kalmare. Program trzydniowego wyjazdu obejmował największe atrakcje Trójmiasta i wybrzeża Szwecji.

W godzinach rannych w poniedziałek dotarliśmy do Sopotu, gdzie przeszliśmy słynnym Monciakiem oraz weszliśmy na najdłuższe w Polsce molo. Dotarliśmy również do Opery Leśnej. To miejsce legendarne, gdzie grały największe gwiazdy polskiej i światowej muzyki. Podczas spaceru można było usiąść na widowni lub stanąć na środku sceny. Następnie przejechaliśmy do Archikatedry Oliwskiej, tam wysłuchaliśmy 20 minutowego koncertu .
Po południu czekała nas Wizyta w Europejskim Centrum Solidarności oraz wejście na teren Stoczni Gdańskiej. ECS to nowoczesna instytucja kultury, która utrwala pamięć o naszym największym sukcesie obywatelskim – zwycięstwie Solidarności. Stanowi muzeum upamiętniające rewolucję Solidarności i upadek komunizmu w Europie, ale też ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum, bibliotekę i mediatekę. Zwiedzanie z naszym przewodnikiem było naprawdę interesujące. Obiad w restauracji w charakterystycznym budynku „Zieleniak” z panoramą na całe miasto był dodatkowym atutem wizyty.


Trasą przez Główne Miasto przeszliśmy spacerkiem z przewodnikiem, podczas którego zobaczyliśmy m.in. Dwór Artusa, Fontannę Neptuna oraz słynny Żuraw Gdański. Weszliśmy również do Bazyliki Mariackiej, która jest największą gotycką świątynią w Europie.
Wieczorem udaliśmy się na taras widokowy na 32 piętrze Olivia Star, który jest najwyższym budynkiem w Trójmieście. To ogólnodostępna przestrzeń widokowa skąd podziwiać można niepowtarzalny widok na całe Trójmiasto.
Największa atrakcją wieczoru była jednak odprawa i zakwaterowanie na promie Stena Line, którym nocą przepłynęliśmy do Szwecji. Zameldowaliśmy sie w porcie w Karlskronie.
Drugiego dnia w programie było zwiedzanie dwóch miast południowej Szwecji. Z naszą panią przewodnik, panią Justyną dotarliśmy do Karlskrony – spacerowaliśmy po mieście oraz weszliśmy do Muzeum Morskiego. Niezwykle ciekawy był przejazd przez najdłuższy w Szwecji ( 6km) Most Olandzki na Wyspę Olandia, która jest drugą największą wyspą na Morzu Bałtyckim. Po południu przejechaliśmy do Kalmaru – tam zwiedzaliśmy zamek oraz centrum na wyspie Kvarnholmen. Po zakupach w szwedzkim sklepie, powróciliśmy na terminal promowy, gdzie weszliśmy na prom i mieliśmy obiadokolację . Wypłynęliśmy nocą do Gdyni.
Kolejny dzień to wejście na Westerplatte . Z przewodnikiem spacerowaliśmy po miejscu, które stało się symbolem polskiego oporu we wrześniu ’39. Tam również obejrzeliśmy cmentarz z pochowanymi bohaterami placówki wraz z mjr H. Sucharskim. Zachwyciło nas Muzeum II Wojny Światowej, które zwiedzaliśmy indywidualnie z audio przewodnikiem. Wystawę główną tworzą trzy bloki narracyjne: „Droga do wojny”, „Groza wojny” oraz „Długi cień wojny”. Ekspozycja przedstawia polskie doświadczenie wojny, wpisane w szerszy kontekst europejski i światowy. Niezwykłe doświadczenie multimedialnych prezentacji, bardzo realistycznym i zaskakujących.
Zmęczeni, ale pełni wrażeń wracaliśmy do domu. Całą drogę wspominaliśmy atrakcje i robiliśmy plany następnej wycieczki.

Tekst i fotografie: Edyta Utnik

Skip to content