Wycieczka w Bieszczady

W dniach 5-7 października uczniowie Zespołu Szkół im. St. Staszica w Staszowie odwiedzili Bieszczady. Piękna, jesienna pogoda umożliwiła dotarcie do najciekawszych miejsc. Naszą przygodę zaczęliśmy na zaporze solińskiej, gdzie młodzież dowiedziała się wielu interesujących informacji na temat budowy oraz funkcjonowania tego obiektu. Następnie przejechaliśmy się najnowocześniejszą koleją gondolową w Polsce z której podziwialiśmy najbardziej urokliwe zakątki Bieszczad. Kolejnym przystankiem była miejscowość Uherce Mineralne, gdzie rozpoczęliśmy podróż Drezynami Rowerowymi na linii kolejowej nr 108 liczącej ponad 140 lat. W trakcie około 1,5 godzinnej przejażdżki dojechaliśmy do stacji Jankowce. Warto dodać, że Drezyny Rowerowe w 2015 roku zostały uznane za Najlepszy Produkt Turystyczny Polski. Na zakończenie dnia zwiedziliśmy Skansen Budownictwa Ludowego w Sanoku. Jest to największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum sztuki ludowej w Polsce. Co ciekawe w skansenie znajduje się replika synagogi połanieckiej. Drugi dzień rozpoczęliśmy od spaceru Połoniną Caryńską. Nie bez przyczyny mówi się, że przyciąga ona turystów jak natura wilki do lasu. Niezapomniane widoki wynagrodziły nam trudy pięciogodzinnej wędrówki. Tarnica i Szerokie Wierchy zostały zdobyte. Po powrocie, przy ognisku i dobrej muzyce, wszyscy dzielili się wrażeniami i odpoczywali po wyczerpującym dniu. Trzeciego dnia zobaczyliśmy Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce.

Muzeum znajduje się na terenie najstarszej na świecie , nadal działającej kopalni ropy naftowej. W trakcie zwiedzania młodzież miała okazję zobaczyć miedzy innymi dwa szyby naftowe z XIX wieku o imionach „Franek” i „Janina”. Następnie udaliśmy się do Krosna by zobaczyć Etnocentrum Ziemi Krośnieńskiej. Zwiedzanie tego miejsca to interaktywny spacer po nowoczesnej przestrzeni, podczas którego młodzież dowiedziała się wielu informacji o życiu codziennym i dawnych zwyczajach mieszkańców Krosna. Poznała lokalne historie, tradycyjne zwyczaje i obrzędy oraz napotkała wiele niezwykłych miejsc, które dzięki osiągnięciom współczesnej technologii przeniosły ich w podróż do dawnego świata. Zajęcia warsztatowe prowadzone w Etnocentrum dotyczą każdego działu kultury ludowej i tradycyjnej. Uczniowie Zespołu Szkół wzięli udział w warsztatach rękodzielniczych, podczas których wykonywali liście makramowe. Czas spędzony w Bieszczadach na długo pozostanie w naszej pamięci. Wiele miejsc które odwiedziliśmy po raz pierwszy zafascynowały naszą grupę, a jesień w Bieszczadach zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Tekst: Maria Usowska
Zdjęcia: Maria Usowska

Skip to content